A nyári alak elérésének egyik kulcsa, a fehérje

Ki az, akinek tavasszal, az egyre melegedő időben ne jutna eszébe a nyári bombaforma, illetve a télen felcsúszó extra kilók? A jó hír, hogy nem vagy egyedül, hiszen mindannyian szeretnénk egy kicsivel karcsúbban, könnyebben, fittebben várni a nyári szezont.

A rossz hír viszont az, hogy sokunknak ez csak nagy nehézségek árán, vagy egyáltalán nem jön össze, mert a diétánk valahol elcsúszik.

Mi a megoldás?

Érdemes egy kicsit elmerülni a test működésének rejtelmeibe, hogy kiderítsük, vajon pontosan mire van szükségünk ahhoz, hogy leadjuk az elmúlt hónapok során felugrott kilókat.

A diétázás alapjai

Ahhoz, hogy elérhessük az álomalakot, szigorú és tudatos erőfeszítésekre van szükség, ami mind a rendszeres testmozgást, mind pedig a táplálkozást magában foglalja.

A testmozgás esetében a kardió jellegű mozgásformák a legjobbak, ahol a pulzus az úgynevezett „zsírégető tartományban” van.

Ez a szám mindenki számára más, ám könnyen kiszámolható:

  • A maximális pulzusszám 220
  • Ebből kell levonni az életkorunkat (egy 30 éves nő esetében 220-30=190)
  • Az így kapott szám körülbelül 60-75%-a a “zsírégető tartomány”.

Egy 30 éves nő esetében tehát kb. 120-140 közötti pulzus az, ahol a zsírégetés a leghatékonyabb, az életkor előrehaladtával azonban egyre kisebb pulzus is elég ahhoz, hogy fogyjunk.

Ehhez bármelyik sport jó lehet, ami annyira megdolgoztat, hogy ebben a pulzustartományban mozogjunk – például az intervall edzés, a gyors gyaloglás, a kerékpár, vagy a kocogás is. Ha nem szeretnél kimozdulni, akár otthoni edzés keretében is lehet mozogni.

A diéta másik fontos összetevője a táplálkozás.

Alapvetően három makrotápanyagot különböztetünk meg:

  1. Fehérje
  2. Szénhidrát 
  3. Zsír

A szénhidrátokból érdemes a lassú felszívódásúakat előnyben részesíteni a gyorsak helyett (kenyér, péksüti és cukrok helyett teljeskiőrlésű, barna szénhidrátok), de még ezeknek a mennyiségét is folyamatosan csökkenteni kell a fogyás előrehaladtával.

A zsírokból a telítetlen zsírsavakat érdemes előnyben részesíteni (pl.: halak, avokádó, olajos magvak) a telített zsírokkal (pl.: szalonna, tojássárgája, kolbász) szemben.

A harmadik makrotápanyag a fehérje, amelyből minél többet érdemes fogyasztani a diéta során, hiszen másodlagos energiaforrásként üzemel, tehát megakadályozza, hogy a testünk az izmainkat bontsa le a zsírraktárak helyett.

Ráadásul míg a zsír 9 kalóriát tartalmaz grammonként, addig a fehérje csupán 4 grammot, tehát jóval többet kell megennünk belőle ahhoz, hogy gondot okozzon a diéta során.

Éppen ezért a fehérje az egyetlen olyan makrotápanyag, amelyből szinte bármennyit megehetünk, sőt, kimondottan nehéz belőle megenni a megfelelő mennyiséget.

A fehérje, vagy más néven protein:

  • Másodlagos energiaforrás, tehát segít a diéta alatti fáradtság leküzdésében.
  • Csökkenti az étvágyat, ezáltal rendkívül jól pótolja az egyre csökkenő szénhidrátbevitelt.
  • Hozzájárul az izmok növekedéséhez.

Éppen ezért nem csak szilárd táplálékként, hanem táplálékkiegészítőként is érdemes lehet alkalmazni a fogyókúra során.

A fehérje a legszélesebb körben kutatott táplálékkiegészítő készítmény, ezért szedése rendkívül biztonságos, bizonyított és nők számára is megfelelő.

Célszerű azonban tényleg kiegészítőként tekinteni rá, hiszen a szilárd, egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozást egyetlen készítmény sem képes kiváltani, ezért a szedése főleg reggel és edzés után ajánlott.

A legjobb természetes fehérjeforrás: a tojásfehérje, a sovány hús (pl.: csirke, pulyka), a vörös hús (pl.: marha), a hal, illetve a tejtermékek (pl.: túró). 

Nem csoda, hogy a legnépszerűbb protein táplálékkiegészítők is ezekből készülnek. 

(X)

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.