Szeresd okosan a gyereked

 Gyerekkoromban a dédi mindig egy túró rudival várt az ovi előtt. Talán mai szemmel ez már nem tartozik a tudatos és egészséges nevelési eszközök közé, mégis számomra a gondoskodó szeretet és a korlátok ledöntésének szimbólumává vált.

Az étel sokak számára a szeretet egyetlen kifejezési módja

Az evés központi szerepe miatt vannak szülők, akik kompenzálásul az együtt töltött idő rövidségéért, szeretetük kifejezése céljából etetik a kicsiket. Ez nem csupán egészségügyi szempontból lehet káros, hanem végül a gyermekben fixálódik, hogy az étel egyfajta menekülés a gondok elől. Az evés alkalmas arra, hogy érzelmeket fedjen el: ilyen közegben a szülő és a gyermek viszonya nem olyan nyílt, hogy bármit megbeszélhessenek. Szerencsére sok kamasz magától szól rá a szüleire, ha folyton etetni próbálják, de a tudatos szülő maga is tehet ez ellen a rossz beidegződés ellen. Egy őszinte kapcsolatban ugyanis nincs szükség arra, hogy az étellel leplezzék az igazi érzelmeket.

Nem csak az iskola, a szülő is felelős

Ha a gyermek menzán ebédel, az iskolai étkezések közül csak a kis étkezésekről, vagyis a tízórairól és az uzsonnáról kell gondoskodnia a szülőnek. Érdemes tehát otthon csomagolni elemózsiát ezekre az étkezésekre, és nem minden esetben a gyerekekre bízni, hogy vegyenek valamit a büfében vagy a közértben. A helyes táplálkozási szokások kialakítása nagyrészt a szülő feladata, aminek egyik hatékony eszköze lehet a tudatosan megválasztott és változatos uzsonna készítés.

Az iskolai büfében vagy az útba eső gyorsétteremben kapható finomságokkal persze nem könnyű versenyeznie a szülőnek, hiszen az -egészséges- a gyerekek szemében nem igazán menő. Ezen sokat segíthet például egy szép uzsonnásdoboz, és az, hogy amit beleteszünk, azon túl, hogy egészséges, jól néz ki és még finom is. Az ételek mennyiségénél vegyük figyelembe a gyermek életkorát, igényeit. Ha gyermekünk napi 5-ször étkezik, akkor tízóraira vagy uzsonnára nem kell 3-4 szendvicset és egy fél kiló gyümölcsöt csomagolni.

Finom, tápláló és még egészséges is!

Manapság még fontosabb, hogy finom és bőséges uszonnát is vigyenek magukkal a gyerekek, mert előfordul, hogy egy-egy hétköznap a különórákkal együtt akár 10 órát is távol vannak otthonról. Ezalatt az idő alatt nemcsak az a lényeges, hogy tele legyen a hasuk, de az sem mindegy, hogy mit esznek, hiszen a napi javasolt öt étkezésből – reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora – minimum hármat, de sokszor akár négyet is az iskolában fogyasztanak el. A változatosságnak szintén nagy szerepe van, hiszen az összes makrotápanyagot (fehérje, zsír, szénhidrát) és mikrotápanyagot (vitaminok, ásványi anyagok) csak a kellően változatos, minél többféle élelmiszercsoportot illetve élelmiszert tartalmazó étrenddel lehet biztosítani a fejlődő szervezet számára. A megfelelő tápanyag-ellátottság, a helyesen összeállított étrend, a rendszeres étkezés és az életmód mind hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez. A rengeteg tanulás mellett természetesen szükségük van szabadidőre is, azonban a mozgás, a sport fontosságáról sem felejtkezhetünk meg. Sok időt megspórolhatunk a gyerekek és önmagunk számára is, ha online, letölthető edzésekkel segítjük a gyerek mindennapi testmozgását. Engedjük meg, hogy ő válassza ki a számára szimpatikus mozgásformát. Szülőként fontos szem előtt tartani, hogy egyes táplálkozással, életmóddal összefüggő betegségek kialakulásának megelőzésében is komoly szerepe van annak, hogy hogyan és mit esznek a gyerekek, illetve, hogy mennyit mozognak.

A szemléletformálás fontossága

Az egészséges életmód szemléletének kialakítását már egészen kisgyermekkorban tanácsos elkezdeni, ugyanis ha már gyerekkorban természetes, hogy rendszeresen sportolunk, a mozgásban gazdag életmód életünk részévé fog válni. Ebben komoly szerepe van a szülőknek, akik maguk is követendő példával szolgálnak a gyermekük számára.

Lényeges azonban megjegyezni, hogy gyermekkorban a megfelelő sportág kiválasztása nagyfokú körültekintést igényel. Figyelembe kell vennünk többek között a gyermek testalkatát, természetét, érdeklődési körét. Könnyű, nem megterhelő testmozgást már kis korban is elkezdhetünk gyermekünkkel, ami sok esetben ugyan könnyűnek tűnik, hiszen amíg anyuka például jógázik vagy hastáncol otthon, azt sokszor a kisgyerekek is utánozni fogják.

Érdemes odafigyelni viszont, hogy a nagyon intenzív mozgásformák túl korai űzése, legyen az bármilyen sportág, kedvezőtlenül befolyásolhatja a gyermek testi, illetve izom- és csontvázrendszerének egészséges fejlődését. A legfontosabb szempont, hogy a gyermek örömmel végezze és szeresse, amit csinál! Lehetőséget kell adni rá, hogy több sportágat is kipróbáljon, és ezek ismeretében tudjon dönteni róla, hogy mi számára a legmegfelelőbb mozgásforma.

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.