Tudtad, hogy valószínűleg te is rosszul mosod a törölközőket?

Azt hihetnéd, hogy egy jó minőségű, kellemes tapintású törölköző megvásárlásával már megtettél mindent, amit csak lehetett – pedig onnantól, hogy hazaviszed az üzletből, még nem értek véget a feladataid. Sőt! Ahhoz, hogy egy törölköző hosszú éveken át megőrizze a puhaságát és szolgálja egészségedet, rendszeres figyelmet kell rá fordítanod.

Meglepő módon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy hogyan is kellene eljárni ezekkel a darabokkal. Éppen ezért a következőkben kitérünk arra, hogy mi mindent lehet a törölközők otthoni kezelése során elrontani, hogy mivel teheted tönkre még a legjobb minőséggel bíró pamut törölközőket is, illetve hogy hogyan kellene eljárnod ezekkel „papírforma szerint”.

Mit rontasz el?

Az egyik legáltalánosabb hiba, amit szinte mindenki – így jó eséllyel te is – elkövet, az nem más, mint hogy a törölközőket együtt mossák a ruháikkal. Ez viszont nem jó gyakorlat, hiszen egészen más az anyaguk és másként is használjuk őket, így más hőfokra és kezelésre van szükségük. A törölközőket tehát külön kellene mosnod, és nem ugyanazokkal a mosószerekkel, öblítőkkel, mint amelyeket a ruhákon használsz.

 

Szintén általános hibának számít, hogy mosás előtt nem válogatjuk szét színek szerint az egyes darabokat, ami viszont balesetekhez vezethet – te ne kövesd el ezt! Emellett figyelni kell a törölközők tisztításának gyakoriságára is, a legtöbben közel sem mossák elegendő alkalommal őket. A mosás mellett pedig a szárítás, illetve a tárolás során is bőven hozhatsz rossz döntéseket.

 

Ha így teszel, akkor a törölközőid hamar elkophatnak, elveszíthetik puhaságukat, aminek köszönhetően sokkal hamarabb újabb darabokat kell vásárolnod. Ez egyrészt környezetvédelmi szempontból sem jó irány, másrészt pedig a pénztárcádat is megterhelhetik ezek a kiadások, hiszen egy jó minőségű pamut törölköző, bár megéri az árát, nem feltétlenül olcsó mulatság. Nézzük tehát, hogyan kerülheted el a felesleges kiadásokat!

Így kezeld őket helyesen

A következőkben végigvesszük, hogy milyen szabályok mentén érdemes kezelned a háztartásodban lévő törölközőket. Ha rendszeresen követed ezeket, hosszú időn át kiszolgálnak majd!

 

A legelső lépés tehát az, hogy válogasd szét a mosnivalót! A törölközőket külön kell kezelni más daraboktól, és színek szerint is szét kell válogatni őket. Mivel könnyen magukba szívnak mindent, a világosabbak könnyen felvehetnék a színeket, amelyeket a sötétebbek kieresztenek magukból – ezt érdemes elkerülni. Ezen felül a hőfok tekintetében sem mindegy a szétválasztás: a világosabb vagy fehér darabokat mossuk forró vízben – körülbelül 60 fokon –, ez ugyanis segíti a színük megőrzését. A sötétebbeket ugyanakkor elég 40 fokon tisztítani.

 

Ha már betetted őket a mosógépbe, ellenőrizd le, hogy nem töltötted-e túl a mosógépet! Amennyiben ugyanis túl sok törölközővel tömöd meg, nemcsak a mosógépnek lehet baja, de akár újabb programot is el kellhet indítanod, ha nem centrifugál ki mindent alaposan a gép.

 

Ezután jöhetnek az adalékok: kerüld a túl sok mosószer alkalmazását, ettől ugyanis a törölközők könnyen keménnyé, kellemetlen tapintásúvá válhatnak! Csínján kell bánni az öblítővel is, ha lehet teljesen kerüld el! A folyadék részecskéi ugyanis egyfajta viaszos réteget képezhetnek a törölközők szálain, ezzel akadályozva, hogy az megfelelően felszívja a vizet. Ami a mosás módját illeti, az általános mosógépi programok megfelelnek a törölközőknek a fent említett hőfokokon.

Ha lejárt a gép, jöhet a szárítás! Amennyiben szárítógépbe teszed, elengedhetetlen, hogy először kirázd. Ezzel eltávolítod a felesleges nedvességet, és szárítás után a törölköző puhább érzetű lesz. Ha pedig a hagyományos módszert választod, csupán arra kell figyelned, hogy csak akkor szedd le az állványról, ha már tényleg teljesen megszáradt, különben tárolás közben bedohosodhat.

 

És ha már tárolás: a törölközőket száraz helyen a legjobb tárolni, ahol nem éri őket sem víz, sem pára – azaz például a fürdőszoba szekrénye nem a legjobb hely a számukra. Ha szeretnénk, hogy igazán illatosak legyenek – annak ellenére, hogy nem tettünk hozzá öblítőt –, tehetünk közéjük egy-egy illatpárnát.

 

Végül, de nem utolsó sorban pedig térjünk ki arra, milyen gyakran érdemes mosni őket! A legjobb, hogy ha háromnaponta megtesszük ezt a procedúrát, hiszen a törölközők telis-tele lehetnek baktériumokkal, amelyeknek a nedves közeg különösen kedvező. A kéz-, valamint arctörlésre használt darabokat pedig akár naponta is moshatjuk, hiszen ezek folyamatos használatban vannak.

Hozz okos döntéseket!

Ha a fenti tippeket követve jársz el, akkor egy-egy törölköző hosszú éveken át kiszolgálhat. Ehhez persze az is elengedhetetlen, hogy egy erős csomózású, kellően megerősített, jó nedvszívó képességű pamut törölközőt válassz! Így tehát visszatérünk a kezdőponthoz: minden a megfelelő választással kezdődik, utána már csak egy kis odafigyelésre van szükség.

(X)

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.