Így védekezz a falási rohamok ellen, ha fogyókúrázol

Képtelen vagy úrrá lenni az éhségeden? Nem tudod megállni, hogy ne egyél sokkal többet annál, mint amennyire valóban szüksége van a szervezetednek? A kívülállók számára mindez sokszor akaratgyengeségnek tűnhet, valójában egy súlyos problémáról van szó, melyet a legtöbben egyedül nem tudnak megoldani. Mi segíthet?

 Diétás étel tényáron

Falási roham, evési kényszer, túlevés. Több elnevezés, mely egy problémát takar. A túlevés hasonlít a bulimiára, rövid idő alatt nagy mennyiségű táplálék elfogyasztását jelenti, mely azonban nem társul az ételtől való szabadulási kényszerrel, azaz önhánytatással. Emiatt, aki falásrohamoktól szenved, a túlzott kalóriabevitel miatt gyakran túlsúlyos vagy elhízott. Mindez nem csak lelki és esztétikai problémákat okoz, hanem súlyos állapotokhoz, szívbetegséghez, cukorbetegséghez és stroke-hoz vezethet. Éppen ezért nem maradhat kezeletlenül.

 

Mi áll a falási rohamok hátterében?

 

Az evési kényszer egy nagyon összetett probléma, és számos kiváltó oka lehet. Vannak, akik jutalomként használják az ennivalót, és ezt olyannyira megszokják, hogy még a legkisebb sikerélményt is evéssel ünneplik meg. Mások bár tudják, hogy sokat ettek, úgy gondolják, most már úgyis mindegy, ezt a pár falatot még bekapják, nem lesz belőle bajuk, majd később leadják a túlsúlyt. Persze ezután általában bűntudatuk van. Sokan talán azt hiszik, hogy a probléma gyökere hormonális lehet, és valami nem stimmel a jóllakottságért felelős hormonok háza táján, ám itt legtöbbször másról van szó.

 

Az esetek döntő többségében a háttérben valójában lelki eredetű problémák állnak: depresszió, stressz, idegesség, szorongás, érzelmi gondok, amire az evés jelenti az átmeneti megnyugvást, örömöt. Éppen ezért a túlevést nem lehet fogyókúrákkal kezelni. Sőt, a diéták ördögi körhöz vezetnek, mivel ha a falásrohamon valaki nem tud úrrá lenni, a fogyás elmarad, jön a bűntudat, a sikertelenség érzése, ami csak tovább mélyíti a mélyben gyökerező pszichés problémát, és még több evésre sarkall.

 

A falási rohamokat sajnos a legtöbbször nem lehet pszichológus segítsége nélkül leküzdeni, és a lelki támogatás mellett teljes életmódváltásra is szükség van. Elmondjuk, hogy a profi segítség kiegészítéseként mit tehetsz önmagadért otthon!

 

1.Ne vágj bele szigorú diétákba

A súlyos kalóriamegvonás csak növelheti a falásrohamok gyakoriságát, ezért mellőzd ezeket az életedből. Inkább válts egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra, egyél sok rostdús zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, sovány fehérjét, és kerüld a feldolgozott élelmiszereket.

 

2.Ne hagyj ki étkezéseket

Ne hagyd ki a fogyás reményében az ebédet vagy a vacsorát. Ha naponta csak egyszer eszel egy főételt, az megnöveli az étvágyfokozó ghrelin hormon szintjét a testedben, és fokozza a falásroham esélyét. Napi többszöri, kevesebb, rendszeres étkezéssel többet tehetsz a túlevés ellen.

 

3.Igyál sok vizet

Vizet, vagy más egészséges folyadékot. A kellő mennyiségű vízfogyasztás csökkentheti az éhséget. Különösen hatásos, ha étkezések előtt fél órával iszol két pohár vizet, mert ez segít, hogy kevesebb kalóriát egyél, és a nap hátralévő részében is fokozni fogja a jóllakottságérzést.

 

4.Egyél több rostot

A rost is úgy segít, mint a víz, fokozza a teltségérzést, csökkenti az étvágyat. Plusz hatása, hogy rendben tarja az emésztést, fékezi a zsírok felszívódását, csökkentheti a koleszterinszintet, emiatt a szívre és az érrendszerre is kedvezően hat.

 

5.Tégy rendet a konyhában és a hűtőben

Na nem a nagytakarításra gondolj, hanem arra, hogy tüntess el minden feldolgozott, ízfokozós, zsírdús, szénhidrátdús készterméket, amit olyan szívesen rágcsálsz az esti filmnézés közben. És ne is vegyél ilyeneket a boltban. Ha nincs otthon csábító élelmiszer, akkor nem is tudsz elcsábulni. Töltsd meg a hűtődet és a konyhádat egészséges élelmiszerekkel.

 

6.Törődj a testeddel és a lelkeddel

A falásrohamok hátterében lelki okok, stressz, feszültség, depresszió állnak, ezért minden relaxáló módszer nagy segítség lehet. A jógázás, a meditációs technikák és a különféle testmozgások, aerobic, zumba, csökkentik a feszültséget. Járj el tornázni, de ha nem szeretsz mások előtt mozogni, akkor keress valamilyen szimpatikus mozgásformát DVD-n vagy a Youtube-on. Ha ezek még nem mennek, kezd tempós sétával a testmozgást. A nyugodt és pihentető alvásról se feledkezz meg, mert az alváshiány is növeli az éhséghormon szintjét a testedben, és károsan hat.

 

Ezek házi praktikák, amiket te is megtehetsz, de ha úgy érzed, egyedül nem megy a változás, mindenképpen kérjél segítséget, mielőtt végleg elveszíted a kontrollt a falásrohamok felett.

 

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.