Ezeket a vitaminokat érdemes télen szedned

A téli napfénymentes időszakban az immunrendszered jelentősen meggyengül, szervezetek feléli a vitamintartalékait. Hogy ezt megakadályozd, ezeket a vitaminokat érdemes télen szedned, ugyanis a létfontosságú vitaminok elengedhetetlenül fontosak az anyagcsere-folyamatokhoz.

A vitaminoknak csak egy részét tudja a szervezeted előállítani, a többi beviteléről mindenképpen gondoskodnod kell. Erre télen fokozottan oda kell figyelned, mert például a téli időszakban jobban terjednek a fertőző légúti betegségeket okozó vírusok.

Tablettás vitaminok: túladagolhatóak


Kevesebb időt tudunk fordítani az evésre is ilyenkor, arra pedig végképp nem tudunk odafigyelni a pár perces ebédszünetben, hogy mit is eszünk. E miatt fontos, hogy ha természetes úton nem tudunk a szervezetünkbe megfelelő mennyiségű vitamint juttatni, pótoljuk tablettás formában. Már van olyan készítmény is, ami egyetlen tablettába, kapszulába sűríti a napi vitamin adagunkat, ezen kívül pluszban tartalmaznak a szervezetnek fontos, nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, nyomelemeket is. Azonban vigyázni kell! Ha például az A-vitamin szükségletünk pótlására többféle készítményt is beveszünk,  akár túladagolásba is futhatunk. A felszívódásra is oda kell figyelni, tehát megfelelő mennyiségű víz, zsiradék is legyen a szervezetben, ami nélkülözhetetlen a vitaminok beépüléséhez.

C-vitamin: a tél slágere


C-vitamin. Elsősorban a fertőző betegségek ellen lép fel, ráadásul hiánya fáradságot okozhat. Elősegíti a sebek, törések gyógyulását is. Nem is kérdés tehát, hogy miért a tél slágere ő. A D-vitaminnak szintén szerepe van a csonttöréseknél: elősegíti a növekedést és a gyógyulást is. Hiánya azonban csontritkuláshoz, rendellenességekhez vezethet. Erősíti a májat, segíti a sejtlélegzést és véd a szívinfarktustól az E-vitamin. Ha nem viszünk a szervezetbe megfelelő mennyiséget, idegi károsodást okozhat. A K-vitamin pedig a véralvadáshoz járul hozzá. A már említett A-vitamin a látást, csontfejlődést segíti, de a nyálkahártyák, sejtek, mirigyek felépítéséhez is szükséges. Hiánya okozhat kötőhártya gyulladást, megkönnyíti a nyálkahártyán át bejutó fertőzések elkapását, és ronthatja a látást is. A B-vitaminok az anyagcseréhez, az energia felvételhez, az idegsejtek működéséhez járulnak hozzá. Ha nem viszünk a szervezetünkbe eleget belőle, akkor bőrgyulladás, ideggyulladás vagy vérszegénység jelentkezhet.

Hogyan erősítsük az immunrendszerünket?


Sokan csak természetes módon szeretnének vitamint juttatni a szervezetükbe, s nem akarnak tablettás megoldáshoz nyúlni, mégis erős immunrendszert szeretnének kialakítani. „Ez helyes táplálkozással érhető el: rostban gazdag zöldség-gyümölcs, élőflórás joghurt, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása ajánlott” – fogalmazott kérdésünkre Dr. Almási Pál. Persze  nem biztos, hogy a most kapható zöldségekben-gyümölcsökben is megfelelő mennyiségű vitamin található. A természetes alapanyagok javára írható viszont, hogy a bennük lévő vitaminok sokkal könnyebben kialakítják a szervezet ellenálló képességét, és könnyebb is beszerezni, mint régen.

C-vitamin

Kétségtelen tény, hogy a téli időszakban a C-vitamin a legfontosabb vitamin számodra. Ugyanis a C-vitamin erősíti az immunrendszeredet, véd a betegségekkel szemben, ráadásul az energiatartalékaidat is ellátja. Ha minél kevesebbszer szeretnél náthás lenni, akkor mindenképpen fogyassz C-vitamint nagy mennyiségben.

Vas
A vas elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezeted megfelelő erőnléttel rendelkezzen. Ugyanis vashiány esetén a szervezeted sokkal gyengébb, sérülékenyebb, fáradtabb lesz. Ezért mindenképpen fogyassz vasat, hogy az erőnléted remek legyen és a szerveid, csontjaid, izmaid könnyebben tudjanak éltető erőhöz jutni, jobb legyen a szervezeted vérellátása.

A-vitamin
A vashiánnyal gyakran A-vitamin hiány párosul. Az A-vitamin jó hatással van a szemünkre, erősíti azt, ami a téli sötétségben különösen fontos lehet. Az A-vitamin a betegségekkel szemben is védelmet nyújt.

Kalcium
A téli csúszós utakon előfordulhat, hogy megcsúszol. Ha csontjaid nem eléggé erősek, akkor gyakran lehet csonttörés a következménye egy-egy esésnek. A kalcium hatására a csontjaid télen is erősek és teherbíróak lesznek, így kisebb lesz az esélye, hogy megsérülj.

D-vitamin
Ha tél, akkor depresszió. Legalábbis vannak, akik a téli borús időre fogják a depressziójuk kialakulását. Télen kevesebb a napfény, így kevesebb D-vitamin jut a szervezetedbe. A D-vitamin hiánya pedig gyakran közrejátszik a depresszió kialakulásában, egyéb betegségek kockázatai mellett.

E-vitamin
A téli hideg idő nem használ a bőrödnek, sőt a hajadnak sem. A bőröd könnyen kipirosodhat, kiszáradhat, a hajad pedig töredezetté válhat a környezeti ártalmak hatására. Viszont az E-vitamin segíthet, hogy a hajad és a bőröd energiával teli legyen, így jobban ellent fognak állni a hidegnek és a szélnek.

Magnézium
A téli hideg jobban előhozza az izomgörcsöket, izomfájdalmakat. Viszont ha megfelelő mennyiségű magnéziumot juttatsz a szervezetedbe, akkor a szervezeted kiegyensúlyozottabban tud működni, így ellenálló képessége is jobb lesz.

A vitaminok egy részét ételek formájában is be tudod vinni a szervezetedbe, de esetenként érdemes étrend-kiegészítőket is alkalmaznod.

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.