Így süss kenyeret otthon házilag

Miért érdemes a kenyérsütést házilag kipróbálni? Bizonyára már az Ön fejében is megfordult, hogy kenyeret süssön, hiszen egyre drágább a bolti, sokszor nem is túl jó, vagy csak vágyunk a gyermekkori ízekre, amikor még a dédi otthon sütötte a kenyeret a családi kemencében.Mi most két  kenyér receptet mutatunk be, mivel a házi kenyérsütésnél érdemes kicsit kísérletezni, melyik recept válik be a legjobban, ízre, állagra, stb.


Igaz, hogy jó volna házi kenyeret, cipót, kalácsot, stb. készíteni? De hogyan álljunk neki? Nézzünk rögtön két receptet is a házikenyérre, az egyik hagyományos, a másik kissé újszerű, de az alap minden házi kenyér receptnél ugyanaz. Ma már igen széles a liszt választék a boltokban, így eldönthetjük, hogy sima lisztből, vagy valamilyen egészségesebb lisztből szeretnénk kenyeret sütni, pl. tönkölybúza, durum, stb. A kenyér sütés titka a jó lisztben, a jó élesztőben rejlik, és a türelemben, amíg a tészta kel.


5 jó tanács, ha otthon szeretnél kenyeret sütni


Miért olyan jó otthon kenyeret sütni? Azért, mert a házi kenyérnél nincsen finomabb, és pontosan olyan összetételű kenyeret süthetsz, ami a leginkább kedvedre való. Megosztunk veled 5 hasznos tippet, ami segíteni fog, hogy még tökéletesebb legyen a házi kenyered!


1.A konyhai mérleg nélkülözhetetlen a kenyérsütéshez

A legegyszerűbb házi kenyérhez nem kell más, mint liszt, víz, só és élesztő. Ha eddig csak szemre mérted ki a hozzávalókat, vagy úgymond „érzéssel”, akkor jobb, ha tudod, sokkal nagyobb örömöd lesz a sütésben, ha precízen kiméred a hozzávalók mennyiségét. Így mindig sikerülni fog a kenyered, ezért ha van egy jó recepted, tartsd be az előírt arányokat.


2.Legyen jó minőségű az élesztőd

A kenyérsütéshez használt élesztő legyen friss, vagy instant szárított élesztő. Az élesztőt akkor tudod felfuttatni, ha „él”, szóval a hűtőben összeszáradt élesztőt, ami már egy hónapja az oldalsó rekeszben pihen, ne használd. Az élesztő a kelesztése során cukrot eszik és szén-dioxidit fejleszt, így lesz a kenyered könnyű és lyukacsos. Ezért kell egy kis cukrot adni az élesztőhöz, mikor felfuttatod. A hőmérsékletre is figyelj, 60 Celsius fok felett az élesztő „meghal”, és nem fogja a kenyeredet megkeleszteni.


3.Ne vidd túlzásba a lisztet

A kenyérkészítésnél sokan esnek abba a hiába, hogy a szükséges lisztmennyiségnél többet tesznek a kenyérbe. Na, nem akkor, mikor összeállítják a keveréket. Addig a legtöbben pontosan adagolják a lisztet. Te ne ess abba a hibába, mint a legtöbben, hogy a gyúrás során egyre csak adagolod az extra lisztmennyiséget, csak azért, hogy a tészta ne ragadjon a konyhaasztalra. Légy türelmes, a ragadós tészta össze fog állni, csak légy kitartó. Ha viszont egyfolytában lisztezed, a kenyértészta sűrű lesz, és nem is fog akkorára nőni a kenyered. Ha nagyon ragad a tésztád, akkor inkább olajozd be a kezedet. Meglásd, ez működik.


4.Gyors vagy lassú kelesztés?

Mi lehet a jobb? Meleg helyen, gyorsan keleszteni a kenyeret, vagy hideg helyen jóval lassabban? Nos, ezt te döntöd el, attól függően, milyen kenyeret szeretnél. A gyorsabb kelesztéssel gyorsabban lehet kész a kenyered, a lassú kelesztéssel viszont sokkal karakteresebb, finomabb lesz az íze. A lassú kelesztés azt jelenti, hogy több órára vagy akár egy egész éjszakára a hűtőbe teszed kelni a kenyértésztát - alaposan letakarva természetesen.


5.Ne felejtsd el bevágni a kenyered

A sütés előtt a kenyértészta bevágása nem csak tetszetősebbé teszi a kenyeredet. Ezzel határozod meg ugyanis, milyen irányba növekedjen a kenyered a sütőben. Szendvicskenyérhez egy hosszú, egyenes bevágás megfelelő, a párhuzamos, ferde bevágások abban segítenek, hogy a kenyered minden irányban egyformán, szépen növekedjen sütés közben.

 
Kenyérsütési  tanácsok:

-          Mindegyik recept alaprecept. Ugyanúgy készíthetünk belőle kiflit, zsemlét, virslis-roládot, töltött zsemlét, stb.

-          Legjobb hozzá a BL80-as liszt, de jó még a BL65-ös is. A finomliszt is jó, amennyiben minden kilóhoz teszünk 1 púpozott ek. sikért (búzafehérje). A rétesliszt (a közhiedelemmel ellentétben) nem jó kenyérsütéshez!

-          Léteznek kenyér-gyártó gépek, de mi magunk is süthetünk, egyszerűen, tepsiben, a sütőnkben.


1.  Házi kenyér recept:
Hozzávalók:

1 kg liszt

2,5 dkg élesztő

Só ízlés szerint

Csipet cukor (az élesztőhöz)

6-7 dl víz

2 evőkanál étolaj

Rama sütőmargarin a forma kikenéséhez
Elkészítés:

A lisztet, az olajat, a cukrot és a sót egy tálba teszem. Az élesztőt csak belemorzsolom, majd forró vizet engedek egy edénybe, általában ez a mennyiség felveszi a 7 dl-t, de a liszttől is függ, hogy mennyire szívja fel azonnal. A vizet lassan adagolva összegyúrom a tésztát. Miután mindent összekevertem, kb. 10 percig dagasztom, aztán lefedem az edényt, és meleg helyen kelesztem, kb. fél óra alatt szépen megkel.
Kelesztés után újra meggyúrom kicsit, kikenem a kenyérsütő formát margarinnal, belisztezem, és a sütőbe helyezem. Nem melegítem elő a sütőt, gázsütőt használok hozzá, és amíg bemelegszik a sütő teljesen, addig is kel tovább a tésztám. Begyújtástól kezdve kb. 25-30 perc alatt sül meg a kenyér. Tetejét esetleg érdemes vízzel kenegetni sütés közben, bár én nem szoktam.
Aranybarna szín eléréséig érdemes sütni. Kihűlés után szabadon fogyasztható.



2.  Házi kenyér recept:

Hozzávalók:
1 kg liszt
2,5 dkg friss, vagy ennek megfelelő (ált. egy csomag) szárított élesztő
1 csapott ek. Só
kb.

5 dl víz (télen langyos, nyáron hideg)

Elkészítés:
40 dkg lisztben alaposan elkeverjük az élesztőt (a frisset előbb kevés vízben fel kell oldani), majd 3 dl vízzel elkeverjük, a masszát letakarva hagyjuk állni egy éjszakán át, vagy 8-12 órát. Minél tovább áll, annál jobb lesz. Ez a kovász.
8-12 óra múlva a kovászhoz adjuk a maradék hozzávalókat, és nagyon alaposan kidagasztjuk a tésztát, legalább 15-20 percen át, de minél tovább dagasztjuk, annál jobb minőségű lesz a kenyér. Ezután jó kétszeresére kelesztjük a tésztát. Finoman átgyúrjuk, kétfelé vesszük, cipókat gömbölyítünk belőlük, és ismét majdnem kétszeresükre kelesztjük őket. Közben előmelegítjük a sütőt, és a cipókat addig sütjük magas hőfokon, amíg ropogós pirosak nem lesznek, aljukat és tetejüket megütögetve pedig kongó hangot hallatnak.

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.