Így segíthet a petrezselyem a mellrák ellen

A petrezselymet általában az ételek díszítésére használják, de nem kell azonnal a tányér szélére tolni,hiszen a mellrák gyógyítása is lehetséges vele.

A Missouri Egyetem új tanulmányából kiderült, hogy a petrezselyem és más növények egy bizonyos összetevője megállíthatja néhány mellrákfajta esetében a daganatos sejtek osztódását és növekedését. A tanulmány nemrég jelent meg a Cancer Prevention Research című folyóiratban.

 

Salman Hyder, az Állatorvosi Szakkollégium és a Dalton Kardiovaszkuláris Kutatóközpontjának professzora emlőrákos patkányokat kezelt apigeninnel, ami a petrezselyem és más növényi termékek egyik alkotóeleme. Ezeknél az állatoknál kevesebb daganat alakult ki, és jelentősen később is kezdődött a tumoros elfajulás. Hyder szerint a felfedezés jelentős lehet a hormonpótló terápiában részesülő nők szempontjából. „Az Egyesült Államokban 6-10 millió nő kap ilyen kezelést. Tudjuk, hogy az ehhez használt szintetikus hormonok egy része felgyorsítja a mellrák kialakulását. A tanulmányunk során a patkányoknak ugyanezt a medroxyprogeszteron (MPA) nevű mesterséges progesztint adtuk be.”

Mikor az MPA hatására a mellben daganatsejtek keletkeznek, új vérerek képződését serkentik a tumoron belül, hogy azt tápanyaggal lássák el a növekedéshez és osztódáshoz. Hyder felfedezte, hogy az apigenin gátolja az új vérerek képződését, így késlelteti, vagy akár meg is állíthatja a daganat kifejlődését, továbbá a daganatok számát is csökkenti. Ugyanakkor az összetevő nem állítja meg a daganatsejtek kezdeti kialakulását. Az apigenin legnagyobb mennyiségben a petrezselyemben és a zellerben található meg, de tartalmazza az alma, a narancs, a diófélék és más növények is. Bár nem szívódik fel teljes egészében a véráramba, így nem lehet biztosan megállapítani, mennyi lenne a kívánatos fogyasztandó mennyiség."Emberekre nézve nem áll még rendelkezésre pontos adagolás. Úgy tűnik azonban, hogy egy minimális mennyiség szükséges a mellrák megjelenésének késleltetése miatt, mely rosszabbodhat az MPA miatt. Talán jó ötlet minden nap beiktatni a petrezselymet és a gyümölcsöket is az étrendbe, hogy a szükséges adagot biztosítsuk. Sok táplálékkiegészítőben is megtalálható ez az anyag. Természetesen minden drasztikus étrendi és életmódbeli változás előtt konzultálni kell a kezelőorvossal.” – mondta Hyder.

A tanulmánysorozat következő lépése humán klinikai kísérletekre is ki fog terjedni, hogy meghatározzák a megfelelő adagolást. Hyder úgy véli, ezek fontosak az esetlegesen felmerülő egészségügyi és biztonsági kérdések tisztázására.

Az emlőrák nem egységes betegség

A daganat altípusának ismerete segíthet a terápia tervezésében – fogalmazták meg az Amerikai Ráktársaság, az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Centrum, az Amerikai Nemzeti Rákintézet és az Észak-Amerikai Központi Rákregiszter munkatársai.

A március 30-án megjelent ajánlás az emlődaganatok klasszifikációját szorgalmazza, ugyanis az altípus ismerete segít a kezelés hatásfokának javításában. Vagyis ideje szakítani a gyakorlattal, mely szerint az emlőrák egy betegség lenne, és a négy fő molekuláris altípus alapján kell tervezni a terápiás stratégiát.

A karakterizáció alapját hormonreceptor (HR), illetve a Her2 nevű molekula jelenléte adja. Eszerint a négy altípus: a luminális A (HR+/Her2-), luminális B (HR+/Her2+), Her2-gazdag (HR-/Her2+), illetve a tripla negatív (HR-/Her2-). A szakértők régóta hangsúlyozzák, hogy az egyes típusoknál más kezelési módszereket kell alkalmazni, valamint a halálozási adatok is különbséget mutatnak.

Jelenleg az Amerikai Rákregiszter azon dolgozik, hogy a molekuláris altípust is felvegyék adatbázisaikba, mely alapján át fogják értékelni a korábbi eredményeket.

A molekuláris típus mellett azonban a daganatkockázat etnikai különbségeket is mutat. Például a legkevésbé agresszív csoport, a luminális A a fehérbőrű hölgyek körében gyakori, míg a legagresszívabb tripla negatív altípus főként a feketéket sújtja. Vagyis a tervek szerint az adatokat a daganat jellemző mellet hagyományos faktorok alapján is súlyozni fogják (kor, földrajzi viszonyok, szociális tényezők).

A szóban forgó ajánlás a Journal of the National Cancer Institute oldalain tekinthető meg.

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.