Mit is jelent pontosan a vírusfertőzés?

Vírusok, baktériumok, megfázás, influenza, koronavírus, csak kapkodjuk a fejünket a mai világban, éppen mi és honnan támad meg minket. De mit is jelent pontosan a vírusfertőzés? Ennek jártunk utána.

A vírusok a legkisebb ismert mikroorganizmusok, akár ezerszer kisebbek a baktériumoknál. A tudósok folyamatosan kutatják a vírusok világát, több ezret térképeztek fel, jelenleg kb. 400 olyan vírus ismert, amely az embernél megbetegedést okozhat, ám mivel a vírusok folyamatosan mutálódnak és új törzsek fejlődnek ki, új vírusok is létre jönnek, ilyen pl. a COVID-19 vírus vagy más néven koronavírus is, a kutatók munkája is folyamatos.

Az embert hét ismert fajuk tudja megfertőzni.[15]

Négy különböző humán koronavírus folyamatosan jelen van az emberekben: HCoV-229E(wd), HCoV-OC43(wd), HCoV-NL63(wd), HCoV-HKU1(wd). Ezek világszerte főleg gyerekeket és időseket fertőznek meg és okoznak megfázásos tüneteket, légzőszervi megbetegedéseket.[16][17] A megfázásos tünetekkel járó megbetegedések jelentős hányadát a humán ortopneumovíruson(wd) (HRSV, human respiratory syncytial virus) és a humán metapneumovíruson(wd) (HMPV) kívül a koronavírusok okozzák.[18] Ez a négy endemikus humán koronavírus általában télen felélénkül, nyáron pedig elcsendesül.[19]

A további három „új koronavírus” (novel coronaviruses) ellen az embereknek nincs korábban szerzett immunitása. Ezek a vírusok hatékonyan képesek szaporodni a szervezetben, és képesek kikerülni az ember veleszületett immunvédelmét (pl. az I. típusú interferon mechanizmusát).[20] Valószínűleg ezek patogenitása is az évszakokkal változik, azonban erről még nincs elegendő ismeret.[19]

A koronavírusok közé tartozik a SARS-CoV, a MERS-CoV, és a SARS-CoV-2 vírus is.

A COVID-19 néven vált ismertté a legújabb koronavírus, és mivel ez a vírus még ismeretlen a tudósok és orvosok számára, nincs ellene sem gyógyszer sem oltás, és még a tudósok sem ismerik pontosan a vírus szövődményeit és későbbi a szervezetre gyakorolt káros hatását. 

Bár a vírusok népes családja több féle formában és méretben létezik, mégis mindegyik csak fehérjeburokból és az ebben található nukleinsav láncolatában található örökítőanyagból állnak.

A vírusoknak szükségük van más szervezetek élő sejtjeire, csak így tudnak szaporodni, ekkor a vírus örökítőanyaga behatol a gazdasejtbe, és annak örökítőanyagát reprodukálja. Ezután a vírus fehérjeburokban hagyja el a sejtet, majd elindul, hogy újabb sejteket támadjon meg. A vírusok elpusztítása épp ezért olyan nehéz, hiszen a gazdaszervezet sejtjeit használja fel a szaporodáshoz, így anélkül nehéz bennük kárt tenni, hogy a gazdasejtben ne keletkezzen kár. Ezért van, hogy az orvos pl. az influenzára sem tud gyógyszert felírni, de az antibiotikum sem hatásos ellene.

A vírusok ellen az élőlények immunrendszere védekezik, amelyet oltással fel lehet készíteni a fertőzés elleni még hatékonyabb válaszra. Vannak olyan vírusok is, amelyek képesek kikerülni az immunrendszert. Az antibiotikumok nem hatékonyak a vírusok ellen.

(Wikipedia)

Mit tehetünk a vírusfertőzésekkel szemben?

A legjobb gyógymód a megelőzés, vagyis vírusos megbetegedések idén, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ne kapjuk el a fertőzést, ne menjünk tömegbe, gyakran mossunk kezet, ne érjünk az arcunkhoz, szánkhoz, és kerüljük a beteg emberekkel való érintkezést.

A téli influenza szezonra már ősszel érdemes felkészülni, mivel a vírusokat csak az immunrendszerünk tudja hatékonyan leküzdeni, vagyis szervezetünk védekező képességét kell annyira felerősíteni, hogy meg tudjon küzdeni a vírusokkal.

Vitaminok fontossága

Megelőzés szempontjából fogyasszunk minél több C vitaminban gazdag zöldséget, gyümölcsöt, együnk sok narancsot, paprikát, savanyú káposztát, vagy szedjünk naponta C-vitamin kapszulát. Egy átlag egészséges embernek napi 75 mg C vitaminra van szüksége, de az idősekben, dohányosoknak, krónikus megbetegedésben szenvedőknek ennél jóval nagyobb adagra van szüksége, és ha valamilyen vírusfertőzést már elkaptunk, akkor is fontos az emelt szintű C-vitamin bevitel.

Gyógynövények és gyógyteák

Mivel egy vírusos fertőzés esetén a szervezetünknek szüksége van a sok folyadékra, igyunk naponta, másfél-két liter folyadékot, amely lehet ásványvíz és közben két-három csésze gyógyteát is ihatunk, ez lehet bodza, csipkebogyó, citromfű vagy hársfavirág tea is, de akár este a fürdővízbe is tehetünk kamillából vagy kakukkfűből készült főzetet.

Méz és a fokhagyma

Régóta kutatások igazolják, hogy a méznek, a fokhagymának és a kas virágnak is van vírusölő képessége. Ezeket is érdemes bevetni a gyógyulás érdekében, de a vöröshagyma, a torma és a gyömbér is hatásos lehet a betegség leküzdésében.

Mikor kell lázat csillapítani vírus fertőzés idején?

A láz azt jelzi, hogy a szervezet felvette a küzdelmet a vírussal szemben, és szervezetünk azért emeli meg testünk hőmérsékletét, mert a magasabb hőmérsékleten a legtöbb vírus elpusztul.  Ezért ha hőemelkedésünk van, vagy lázunk nem éri el a 38 fokot, még nem kell azonnal lázcsillapítót bevenni.

A vírusos megbetegedéseknél kétfokozatú a láz, a kezdeti magas láz gyorsan visszaesik, majd ez után újra felszökik, hogy még egy támadást intézzen a vírusokkal szemben.  Hogyha a láz három napig is magas marad, okvetlenül forduljunk orvoshoz, mert egy vírusos megbetegedésnek komoly szövődményei is lehetnek.

Nagyon fontos, hogy egy vírus fertőzés idején hagyjunk magunknak és szervezetünknek időt a gyógyulásra, pihenjünk eleget, hiszen a fertőzéssel szembeni harc egész szervezetünket megterheli, ha megerőltetjük magunkat csak még nagyobb kárt okoznunk, és lassítjuk a gyógyulást is.

Szervezetünk emlékszik azokra a vírusokra, amelyekkel már megküzdött, így védettségek szerzünk velük szemben, de mivel a vírusok folyamatosan képesek mutálódni és átalakulni, sajnos évről évre újabb és újabb törzsek jönne létre, ezért van az, hogy az influenza elleni védőoltás is, csak ideiglenes védelmet nyújt.

A vírus fertőzések idején, igyunk napi 2 liter folyadékot, és együnk könnyű ételeket, vagyis diétázzunk, így szervezetünk nem arra fordítja az energiát, hogy megeméssze a nehéz és zsíros ételeket, hanem a vírus elleni harcra fog koncentrálni.

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.