Tegyél te is az egész napos ülés ellen!

Régebben is zajlottak tanulmányok az ülőmunka egészségügyi hatásainak felmérését illetően, melyek egyöntetűen kimutatták az egész napos ülés egészségkárosító hatásait. Míg ezek a vizsgálati alanyok személyes beszámolóin alapultak (megkérdezték az embereket, hány órát töltenek ülve egy nap), a Columbia University Medical Center kutatócsoportja, Keith Diaz vezetésével legújabb kutatásuk során ennél már lényegesen pontosabb adatokkal dolgozott.

Felmérésükön közel 8000, 45 éven felüli vizsgálati alany vett részt, akiknél egy aprócska készülék viselésével pontosan mérhető volt, napi hány órát töltenek ülő helyzetben és ezt milyen gyakran szakítja meg valamilyen testmozgás. A résztvevők átlagosan 11-12 órát töltöttek ülő testhelyzetben egy nap, de ennél egy sokkal érdekesebb összefüggésre is felfigyeltek. A 4 éves periódus során, amíg a vizsgálat zajlott, összesen 340 résztvevő hunyt el. Összehasonlítva az elhunytak adatait, a legtöbbet ülő testhelyzetben töltő résztvevőknél kétszer olyan magasnak bizonyult a korai halálozás rizikója, mint a legkevesebbet ülőknél. Ez az eredmény kortól, nemtől, etnikai hovatartozástól, testsúlytól, sőt még a sportolással töltött órák számától is függetlennek bizonyult.

De vajon mi lehet ennek az oka? „Jelen pillanatban úgy gondoljuk, hogy a vércukorháztartás tehető érte felelőssé. Amikor ugyanis ülünk, az izomzatunk legnagyobb része inaktív, nem használja fel a vérben lévő cukrot, a magas vércukorszintnek pedig számos egészségkárosító hatása ismert. A legnagyobb gond talán az, hogyha az ember rendszeresen sportol, úgy gondolja, ezzel eleget tesz egészsége érdekében, de sajnos ennél többre van szükség. Az ülőmunka félóránkénti megszakítása egy pár perces mozgással lehet a kulcs.”-nyilatkozta Diaz.

„Még nem tudjuk, mi az ideális megoldás erre a problémára, de annyi már bizonyos, hogy a testsúlycsökkentési stratégiákhoz hasonlóan a mozgásunk folyamatos monitorozására lesz szükség egy ideális megoldás kifejlesztéséhez.” – nyilatkozta Dr. David Alter, a University of Toronto egyik adjunktusa.

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.