Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Magvetés és palántanevelés otthon házilag!

A tél végétől már érdemes tervezgetni az idei kertet, és a növényállományt, sőt már elkezdhetjük a palántanevelést akár az ablakpárkányon is!

 

A növényeket szaporíthatjuk magvetéssel, vagy egyszerűen megvásárolhatjuk a kertészetekben az előnevelt palántákat, amelyeket nyáron csak ki kell ültetni a kertbe.

Ha magvetéssel szeretnénk növényeket szaporítani és mi magunk szeretnénk a palántákat előnevelni, nagy kihívás elé nézzünk, de így sok pénzt tudunk megtakarítani. Mindössze a palántaneveléshez alkalmas eszközökre, egy alkalmas helyre, és napi fél órára lesz szükségünk.

Ha egy kicsit utána számolunk, hogy pl. egy palánta kb. 150-300 Ft-ba kerül fajtától függően, addig egy zacskó vetőmag ugyanennyibe, ám ebből 10-20 szor annyi növényt tudunk előállítani, így sokkal gazdaságosabb a magvetés. Nyilvánvaló, ha csak kisebb kerttel, vagy erkélyen rendelkezünk, ahol mindössze 4-5 cserép növény fér el, inkább megéri az előnevelt palántát megvásárolni, de ha nagyobb kertünk van, még akkor is megéri a magvetéssel próbálkozni, ha az első alkalommal egy kisebb vagyont fordítunk a szükséges kellékek beszerzésére.

Érdemes egy papírt és egy ceruzát fogni, majd listát készíteni a növényekről, amelyeket az idén szeretnénk ültetni, és pontosan kiszámolni a ráfordított pénzt, időt és energiát, így nem ér minket meglepetés mire kiültetésre kerül a sor.

Ma már nem érdemes a használt tejfölös poharakkal tele pakolni a konyhaablakot, hiszen szebbnél szebb műanyag cserepek kaphatók a kertészeti szakáruházakban, sőt hajtató edény és mini üvegház is vár ránk, amelynek saját szellőző berendezése és ablaka is van, bár ezek mérettől függően 3000-10000 Ft között mozognak.

Vásárolhatunk speciális tőzeg vagy papíredényt is, melynek az előnye, hogy a kifejlett palántát ezzel együtt tudjuk kiültetni, és mivel természetes anyagból készült, így lebomlik a talajban, és nem kell a növényt megbolygatni a kiültetés során.

Egyes kertészeti áruházakban olyan vetőmagokat is vásárolhatunk, amelyek eleve tápkockába vannak elvetve, így ezeket is hajtatás után gyorsan ki tudjuk ültetni, kevesebb a ráfordított munka, pénz, és a vele járó piszok is.

A palántaneveléshez beszereztük a szükséges edényt, ám fontos a megfelelő virágföld is, ma már ebből is vásárolhatunk palántához való laza jó vízelvezető képességű virágföldet.

Ha nincs mini üvegházunk, elég, ha letakarjuk a cserepeket egy fóliával, vagy lefedjük őket egy üveglappal, így máris megvan a párás környezet, ám ne felejtsük el néha szellőztetni is.

A vetőmagokat begyűjthetjük mi magunk saját kertünkből, vagy vásárolhatunk bármely kertészeti áruházakban, de akár cserélhetünk is az interneten, akár a Kertvarázs Magazin oldalain is, így ingyen beszerezhetünk jó pár új fajtát.

Ha beszerezhetünk minden szükséges eszközt és hozzávalót, jöhet a magvetés. Amennyiben új növénnyel van dolgunk érdemes tájékozódni az adott mag, vetési mélységéről, hiszen vannak olyan magok, amelyek fényre csíráznak, ezeket pl. nem szabad takarni, míg vannak, amelyeket 3-5 cm mélyre kell elültetni.

Miután elszórtuk a magokat egy virágpermetezővel nedvesítsük át a földet és takarjuk le az edényt, hogy párás környezetet biztosítunk a csírázó magok számára, majd helyezzük az edényt egy világos meleg részre, ez lehet egy ablakpárkány is.

A magvetés folyamata:

  1. Az ültetőedényt töltsük meg szobahőmérsékletű palántafölddel. Kissé nyomkodjuk le, úgy, hogy a peremtől kb. fél-egy cm magasságig érjen.
  2.  Langyos vízzel átpermetezzük, hogy a talaj kellően nedves és tömör legyen.
  3. Miután a föld beszívta a vizet, el is vethetjük a magokat. cserepenként 2-3 szemet (fajtája válogatja) szórjunk a földre. (sorban ültetésnél kb. 1cm távolságra egy magot. ) Kis jelölőcsíkra írjuk fel, mit vetettünk, és a kis cetlit tegyük a pohárkákba. Később ez nagy segítségünkre lesz még.
  4. Végül a földet vékony rétegben szórjuk a magok tetejére,amennyiben az adott fajta magja ezt megkívánja. Éppen csak takarja őket a vékony földréteg. Ezután már ne nyomkodjuk meg a földet. Kézi permetezővel permetezzünk rájuk kevés vizet.
  5.  Miután mindezzel készen vagyunk, fedjük le a cserepet, vagy ültetőedényt. Vannak kimondottan erre a célra gyártott kis méretű, csukható tetejű palántázó házak, de ha szaporító tálcába vetettünk, legalkalmasabb az egyszerű fátyolfólia.
  6. Naponta emeljük le kis ideig a fóliát, vagy üveglapot, hogy szellőztessünk a kis növények számára.

 

A magvetés azért is bonyolult folyamat, mert vannak magok, amelyek egy védelmi mechanizmust fejlesztetek ki, a spontán csírázás ellen.

Gondoljunk csak bele, milyen furcsán nézne, ki ha a dinnye, vagy a paradicsom magja már a termésben csírázásnak indulna a nedves környezet miatt.

Az ősszel elhullott magokat gyakran az őszi vagy a tavaszi eső indítja be, ezt zárt körülmények között könnyen utánozhatjuk, ha a magokat vetés előtt egy szitába tesszük, és langyos vízzel átmossuk. Ha ezt többször megismételjük, lerövidül a csírázási idő a problémás növényeknél is.

A kutyatejféléknél vagy egyes szegfű fajtáknál az öblítés sem elég, itt konkrétan be kell áztatni a magokat vetés előtt. Az angyaltrombita a hajnalka, vagy a mályvarózsa magját pedig még egy csiszolópapírral is át kell dörzsölni.

Tehát ha olyan növény magját szeretnénk elültetni, amellyel eddig még nem volt dolgunk, érdemes előtte tájékozódni, akár a megvásárolt mag tasakján feltüntetett leírásnál, akár az interneten, vagy szakkönyvekben.

Kezdő kertészek kezdjék a palántanevelést néhány egyszerű fűszernövénnyel, mint pl. a petrezselyem, vagy a zöldségek közül a paradicsommal, salátával, vagy borsóval.

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

Hogyan válasszuk ki a tökéletes strandtörölközőt?

A nyári strandszezonban fontos szerepet tölt be a megfelelő strandtörölköző kiválasztása. Nem csupán arról van szó, hogy szárazon tarthatjuk magunkat a fürdőzés után, hanem a kényelem és stílus szempontjából is döntő tényező lehet. Ebben a cikkben áttekintjük, hogy mire érdemes figyelni, amikor strandtörölközőt választunk, hogy az tökéletesen illeszkedjen az egyéni igényeinkhez és preferenciáinkhoz.

Házi Túró rudi: Nyári kalandok a konyhában a gyerekekkel

Nyáron nincs is jobb, mint egy kis házi fagylalt vagy fagylaltos édesség, hogy lehűtsük magunkat a forró napsütésben. A túró rudi, az egyik klasszikus magyar finomság, könnyen elkészíthető, és a gyerekek is imádják! Miért ne élveznénk hát egy kis családi időt a konyhában, hogy elkészítsük ezt a mennyei finomságot?

Hogyan lehet ízletes görögdinnyét termeszteni a teraszodon?

Te is szeretnél valami izgalmas új növény ültetését és gondozását kipróbálni, de nincs nagy méretű kerted, pl. egy görögdinnye termesztéshez? Megmutatjuk, hogyan tudsz akár egy balkonon vagy teraszon, vagy egy kisebb kertben is könnyedén lédús és édes görögdinnyét  termeszteni sikeresen.

5 extra gondoskodás, amitől a muskátlid még szebb lesz egész nyáron át

Imádjuk a muskátlit a szépsége és a szívóssága miatt, ám annak ellenére, hogy nagy tűrőképességű dísznövény, szüksége van egy kis extra gondoskodásra, hogy szép, friss, dús és élénk maradjon. Megmutatjuk neked a legfontosabb tippeket, melyek segítenek, hogy a muskátlid egész nyáron egészséges maradjon.

Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Természetes megoldások a torokfájás kezelésére: házi praktikák

A torokfájás egy gyakori panasz, amelyet számos dolog okozhat, mint például a megfázás, az influenza, vagy egyéb légúti fertőzések. Szerencsére, sok esetben a torokfájás otthoni praktikákkal is enyhíthető. Íme néhány hatékony módszer:

5 természetes szer a köhögés ellen, ha megfáztál

A hideg, megfázásos időszakban könnyen megtapadnak egyes légúti betegséget okozó kórokozók a száj és az orr nyálkahártyáján. Mind a nátha, mind az influenza egyik jellemző tünete a köhögés. A száraz vagy a hurutos, váladékos köhögés egyaránt kellemetlen, és a gyógyulás után akár hetekig is kínozhat. Hogyan szabadulj meg tőlük?

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.