Ezeket szerezd be, ha paleo fogyókúrázni szeretnél

Napjaink egyik legdivatosabb étrendje, a paleo-diéta népszerűsége abból fakad, hogy a vadászó-gyűjtögető őseink táplálkozása alapján van összeállítva, s tudvalevő, hogy őket nem kínozták olyan népbetegségek, mint az elhízás, a cukorbetegség, vagy a szívbetegség.Lássuk, milyen élelmiszerek szerepelnek a paleo-diéta étlapján!

Mivel genetikailag pontosan olyanok vagyunk, mint ők, joggal gondolhatjuk, hogy ha hozzájuk hasonlóan táplálkozunk, akkor minket is elkerülhetnek ezek a betegségek, vagy legalábbis csökkenthetjük a kockázatukat. Számos tanulmány eredménye szerint a paleo-diéta nem csak egészségesebbé tehet, hanem jelentős súlycsökkenést érhetünk el a segítségével, anélkül, hogy a kalóriákat kellene számolgatnunk.

A paleo diéta jelentése egy összetett probléma. Sokan csak egy új divatirányzatnak, esetleg a felső tízezer divathóbortjának tekintik, pedig nagyon hasznos lenne, ha minél többen megismerhetnék.

Való igaz, hogy sajnos a kevésbé tehetőseknek nehézséget jelenthet száz százalékosan betartani az első látásra nagyon szigorúnak tűnő előírásokat, mégis érdemes minél inkább törekedni rájuk, már csak a rengeteg csodával határos gyógyulásról szóló valós történet, avagy urbán legenda ismeretében is.

Maga a paleo szó, mely a paleolit táplálkozás és életmód rövidítése a köznyelvben, a paleolit korszakra utal. Röviden ez az őskor, amikor az ősember élt. Az ősembert még nem érintette meg a civilizáció, nem voltak terményei és haszonállatai sem, tehát vadászott, halászott, illetve gyűjtögetett. Azt ette, amit a természetben megtalált, azaz zöldséget, gyümölcsöt, magvakat és húst, lehetőleg nyersen, esetleg szabad tűzön enyhén megpirítva. A paleolit táplálkozás és életmód tehát erre törekszik: azt enni, illetve amennyire lehetséges, úgy élni, ahogyan az ősember tette. A kutatásaikat ezért gyakran végzik például a természetben élő népeken.

Nyilvánvalóan a civilizált, iparosodott világban már sok mindent nem lehet megvalósítani ezekből, így például a nyers húst már csak a nagyon radikális paleo hívők fogyasztják. Arra viszont törekedhetsz te is, hogy minél inkább természetes, adalékanyagoktól mentes táplálékot egyél, előtérbe helyezve a szabad földi terményeket és a minél jobb körülmények között nevelkedett állatok húsát. Némi könnyítés ebben, hogy a paleolit irányzat nem ragaszkodik a hazai zöldségekhez és gyümölcsökhöz, hiszen az ősember szinte bárhol élhetett, illetve sok terményünk már úgyis nemesítés eredménye sajnos.

Lássuk, milyen élelmiszerek szerepelnek a paleo-diéta étlapján!

Mit lehet enni?

  • Húst: szárnyasok, vörös húsok
  • Halat és a tenger gyümölcseit: lehetőleg válasszuk a fenntartható halászatból származó halat
  • Tojást: a szabadtartásból származót részesítsük előnyben
  • Zöldséget: káposzta, paprika, hagyma, brokkoli, répa, paprika, paradicsom, padlizsán
  • Gyümölcsöt: alma, körte, banán, narancs, avokádó, eper, áfonya
  • Magvakat: tökmag, dió, mandula, kesudió, gesztenye, napraforgómag, makadámdió
  • Fűszereket: oregánó, bazsalikom, petrezselyem, kakukkfű, majoranna, kurkuma, kömény,
  • Állati zsírokat és növényi olajokat: kókuszzsír, olívaolaj, lenmagolaj, dióolaj

Mit ihatunk?

A víz az első számú folyadék. Bár nem teljesen paleo, egyesek azért fogyasztanak teát és kávét is.

Minek kell búcsút inteni?

A tiltólistán szerepelnek a gabonák (búza, árpa, rizs, rozs,kukorica, köles stb), a hüvelyesek, a cukor, az üdítők, a feldolgozott élelmiszerek, a tej és tejtermékek, a mesterséges édesítőszerek, a burgonya, a finomított növényi olajok, a margarin, a transz-zsírok, és minden olyan készétel, mely ezek közül bármit is tartalmaz.

Bár a paleolit-diéta ma már több változatban létezik – egyeseknél a burgonya és a vaj például megengedett -, alapvetően elmondható, hogy egy liszt-, cukor- és tejmentes étrendről van szó.

Tartsuk szem előtt, hogy őseink is változatosan táplálkoztak, volt, aki több húst evett és kevés szénhidrátot, mások több zöldséget és kevesebb húst. Ezért mi is nyugodt szívvel szabjuk személyre a paleo-diétát saját ízlésünk szerint.

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.