Ketogén étrend – tények és tévhitek

Mit jelent a ketogén étrend?

A ketogén étrend is a magas szénhidráttartalmú ételek elkerülésére koncentrál éppen úgy, mint a paleo diéta. Tulajdonképpen a hozzá kapcsolódó ideológia is teljesen hasonló: együk azt, amit a paleolit korban az ősember is ehetett a földművelés és az állattenyésztés megkezdése előtt. Így az elmélet alkotói szerint elkerülhetjük az úgynevezett civilizációs betegségeket, amelyeket szerintük leginkább az iparosodott kor megváltozott táplálkozási szokásai, azaz a finomított, feldolgozott élelmiszerek okoznak. Így a ketogén étrend alapja is a hús, ezek után pedig a zöldségek, gyümölcsök és magvak.

Miben különbözik a ketogén étrend a paleo étrendtől?

Egyrészt a paleo étrend elsősorban egy ideológiát, gondolkodásformát és életmódot jelent, amely jó esetben egész életünkön át fenntartható. A paleo étrend lényege, hogy egyes élelmiszerek elhagyásával javulhat a közérzetünk és az egészségi állapotunk. A paleo nem mondja meg, hogy miből mennyit érdemes enni, maximum annyit javasol például a magasabb cukor és szénhidráttartalmú gyümölcsöknél, hogy mértékkel fogyasszuk őket. Egyébként a paleot sokan azért szeretik, mert szabadságot ad: a megadott élelmiszerekből akkor és annyit ehetünk, amennyit szeretnénk, nem kell számolni a kalóriát és a szénhidráttartalmat sem, hacsak nincsen egyéb betegségünk, ami ezt indokolná.
A ketogén diéta elvei tehát a paleoval tulajdonképpen megegyeznek, csupán az ételek mennyiségét némiképpen szigorúbban határozza meg. A ketogén diétánál a zöldség, gyümölcs és a hús egyensúlya erőteljesen elbillen a hús irányába: az étkezésünk 70%-ának húsnak kell lennie. Ezzel elérhető, hogy a szervezet ketontesteket állítson elő, ezzel csökkentve a bennünk lévő gyulladást és hipersebességre kapcsolva a zsírégetést.

Kinek ajánlott elsősorban a ketogén étrend?

A ketogén étrend szigorú odafigyelést igényel és nem is tartható fent egész életen át. Ebben kicsit hasonlít a fogyókúrás divathullámokra, hiszen néhány hét, esetleg egy-két hónap után látványos fogyást és közérzetjavulást ígér. Így a ketogén diétát jellemzően súlyosabb problémák esetén szokták javasolni. Ilyenek lehetnek az extrém magas túlsúly, a PCOS, illetve a daganatos betegségek és az ízületi gyulladás. Így azt is fontos megjegyezni, hogy amíg a paleo étrendbe belefér egy kis bűnözés, addig a ketogénnél ezt nem engedheted meg.

A néhány hónapos extrém sport, a ketogén diéta után pedig érdemes átállni a paleolit táplálkozásra, amelyet egész életeden át folytathatsz!

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.