Így étkezzünk helyesen a terhesség ideje alatt!

 

 

Azoknak a nőknek a gyermekeinél, akik a várandósság ideje alatt nagyon egészségesen táplálkoztak 37%‑kal kisebb volt a valószínűsége annak, hogy Fallot-tetralógiával születnek. Ez egy olyan komplex szívfejlődési rendellenesség, ami miatt a vér nem tud elegendő mennyiségű oxigént szállítani, így az újszülöttek bőre kékes árnyalatú. Az egészségtelenebbül táplálkozó nők gyermekeihez képest 23%-kal kisebb volt a nyitott pitvari vagy kamrai sövény gyakorisága.

Az anyák és a gyermekeik számára is az volt a legkedvezőbb, ha az anya a terhesség alatt sok zöldséget, gyümölcsöt, csonthéjas gyümölcsöt, hüvelyes növényt, teljes kiőrlésű gabonát és halat fogyasztott, továbbá kevesebb tejterméket, húst és édességet. A folsavban, vasban és kalciumban gazdag ételek szintén kedvezőnek bizonyultak.

„Minél egészségesebb volt a terhesség alatt alkalmazott étrend, annál kisebb volt a súlyos szívfejlődési rendellenességek kialakulásának esélye.” – mondta Dr. Lorenzo Botto, a University of Utah School of Medicine gyermekgyógyász és genetikus professzora.

Ugyanakkor a tanulmány nem igazolt egyértelmű ok-okozati összefüggést az egészséges táplálkozás és a veleszületett szívbetegségek alacsonyabb kockázata között. A felmérés során mindössze az összefüggést igazolták a két tényező között.

A kutatás eredményeit az Archives of Disease in Childhood (Fetal & Neonatal Edition) című folyóiratban tették közzé.

Az Egyesült Államokban a veleszületett szívhibák százból egy gyermeknél fordulnak elő, és csaknem négy érintett újszülött közül egy ennek következtében meg is hal.

„Ezek gyakori és sokszor kritikus betegségek, amelyekről nem tudjuk, hogyan előzhetők meg.” – mondta Dr. Botto.

Dr. Botto elmondása szerint a vizsgálatokat olyan korábbi tanulmányok ihlették, amelyekben igazolták, hogy az anya egészséges táplálkozása csökkentheti bizonyos magzati betegségek, például a szájpadhasadék vagy a nyitott gerinc kialakulását.

A kutatócsoport közel 10.000 szívfejlődési rendellenességgel született gyermek, továbbá 9.500 egészséges gyermek és édesanyjuk adatait dolgozta fel. Az újszülöttek 1997 októbere és 2009 decembere között jöttek a világra, és többségében részt vettek a National Birth Defects Prevention vizsgálatban.

Az anyáktól megkérdezték, hogy milyen ételeket fogyasztottak a terhességet megelőző évben. A kutatók aszerint osztályozták az étrendjüket, hogy mennyire követték a mediterrán diétát, illetve a várandós anyák számára javasolt diétát (Diet Quality Index for Pregnancy).

A Diet Quality Index alapján az anyák akkor kaptak az étrendjükre plusz pontot, ha sok gabonafélét, gyümölcsöt, zöldséget, valamint elegendő mennyiségű folsavat, vasat és kalciumot fogyasztottak, ugyanakkor a zsírból és édességekből származó kalóriák csökkentették az étrend „értékét”. A mediterrán jellegű diéta sok hüvelyes növényt, magvakat, gyümölcsöket, csonthéjas gyümölcsöket, zöldségeket és halat tartalmaz, viszont mellőzi a húsokat és az édességet.

Azoknak az anyáknak a gyermekei, akiknek az értékelés alapján az étrend minősége a felső 25%-ban volt, lényegesen kisebb valószínűséggel jöttek világra szívfejlődési rendellenességgel, mint azoknak az anyáknak a gyermekei, akik ilyen szempontból az alsó 25%-ba tartoztak.

„A helyes táplálkozás javítja az anya egészségi állapotát, ami növeli annak a valószínűségét, hogy a fejlődő magzat is képes lesz ellenállni azoknak a genetikai és környezeti hatásoknak, amelyek szívfejlődési rendellenességet okozhatnak.” – mondta Dr. Botto. „Jól tudjuk, hogy egy egészséges nőnek nagyobb eséllyel lesz egészséges gyermeke.”

A vizsgálat eredményei megerősítették, hogy egy nőnek már a gyermeke fogantatása előtt is egészségesen kellene táplálkoznia, hiszen a fejlődési rendellenességek jelentős része a terhesség korai stádiumában alakulnak ki. A kutatók szerint, ha egy nő csak a terhessége alatt kezd egészségesen táplálkozni, az elképzelhető, hogy már túl késő.

„Jól ismert tény, hogy a fejlődési rendellenességek a fogantatást követő első hetekben alakulnak ki. A szívfejlődési rendellenességek szempontjából az első 4-7 hét a legkritikusabb.” – jegyezte meg Dr. Botto.

Dr. Edward McCabe a March of Dimes alelnöke és orvos igazgatója egyetértett az elhangzottakkal.

„Nagyszerű lenne, ha minden termékeny korban lévő nő a saját és a később születendő gyermeke érdekében egészségesen tudna étkezni. Ha ez nem lehetséges, akkor egy évvel a tervezett terhességet megelőzően erre gondolni kell, és fel kell építeni a megfelelő diétát.” – mondta Dr. McCabe.

Tágabb értelemben ez komoly családtervezési stratégiát jelent, és egy nőnek időt kell szánnia arra, hogy már a terhességét megelőzően is egészségesebben táplálkozzon, ha erre korábban nem volt lehetősége.

„A közlemény egyik legfontosabb üzenete számomra az, hogy előre meg kell tervezni a gyermekvállalást.” – mondta Dr. McCabe. „Az Egyesült Államokban a terhességek 50%-át nem tervezték. Komolyan azt gondolom, hogy nagyon fontos a nők szempontjából, hogy előre tervezzék a terhességüket, és ehhez hozzátartozik az is, hogy egészségesebben táplálkozzanak, mielőtt gyermeket vállalnak.”

Ugyanakkor Dr. Botto és Dr. McCabe is megjegyezte, hogy egyelőre nem ismert, hogy az egészséges táplálkozás miért jelent olyan erős védelmet a fejlődési rendellenességekkel szemben.

„Nem tudjuk, hogy ez miért van így, de tudjuk, hogy valóban van összefüggés a két dolog között. Még évtizedekig lehet kutatni ennek az okát, de attól függetlenül, hogy nem tudjuk a pontos magyarázatot, még ismerjük a megfelelő gyógymódot.

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.