Tanulás útján ismerik fel édesanyjuk illatát a kisbabák

 

Korábban azt gondolták, hogy az ösztönös viselkedést kiváltó feromonok automatikusan vezérlik a szopási reflexet. Az új kutatás felfedte, hogy az egerek esetében az illat beazonosítását kell elsajátítani a viselkedés megjelenéséhez. A szopás képessége kritikus fontosságú az emlősök életben maradásához. Születés után nagyon hamar meg kell kezdeniük a táplálkozást, különben elpusztulnak. Ez az emlősökre igen jellemző viselkedésforma, a kutatók gyakran ezen keresztül vizsgálják az ösztönök biológiáját.

A témában végzett korábbi kutatás kimutatta, hogy az európai nőstény nyulak feromon használatával veszik rá kölykeiket a szopásra. Ezért gondolta a legtöbb tudós azt, hogy ez minden emlős esetében hasonlóan működik. Más fajták esetében is meg akarták figyelni a jelenséget, ezért az egerekre esett a választásuk, mert az emberekéhez hasonló az utódgondozásuk. „Arra számítottunk, hogy egy feromont találunk ismét, de egy egészen más mechanizmust vettünk észre” – mondta el Dr. Darren Logan, a Wellcome Trust Sanger Intézet munkatársa. „Első ízben mutattuk ki, hogy az egereknél nem feromonválasz jelentkezik, hanem egy tanult reakció, mely egy illatkombináción alapul: az anya egyedi illatán.”

A szopási reflex kiváltásában résztvevő illatok tanulmányozásához a kutatók császármetszéssel világra segített egereknek olyan emlőket kínáltak fel, melyeket először tisztára mostak, majd a következő folyadékok valamelyikével itattak át: magzatvíz, az anya nyála (mint amikor tisztára nyalják a világra jött utódot), anyatej és vizelet. Csak a magzatvíz illatú emlőből kezdtek táplálkozni. Ezután megvizsgálták, hogy van-e a magzatvízben feromon. A vemhes egereket erős aromájú ételekkel etették, mint amilyen a fokhagyma, hogy megváltoztassák az anya illatát. Feromon jelenlétében ennek hatása nem érvényesül. Csak azokat az egereket tudták sikeresen táplálni anyatejjel, melyek korábban érintkeztek az erős illatú magzatvízzel. Ez bizonyította, hogy az egyedi illatot meg kell tanulni.

„Munkánkból kiderült, hogy nincs olyan általános feromon, melynek hatására az egerek szopni kezdenek. A kisegerek rögzítik édesanyjuk egyedi illatanyagát” – magyarázta Lisa Stowers adjunktus. „Habár úgy tűnik, hogy a szopóreflexet feromonok irányítják, igazából egy teljesen más folyamat eredményeként jön létre.” Az eredményeket alátámasztja a kutatócsoport genetikai vizsgálata is. Megfigyelték, hogy azok az egerek, melyek orrának ferromon-érzékelő területéről hiányzik egy alapvető fontosságú gén, azok megtalálták anyjuk emlőjét és enni kedztek. Azok viszont, melyek nem voltak képesek érzékelni az általános illatokat a fő szagló epitheliumban, táplálkozási nehézségekkel küzdöttek.

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.