A kivi nem csak finom, de egészséges is!

 

 A kivi eredeti őshazája Kína, Európába csak az ezerkilencszázas évek elején jutott el, ekkor még csak dísznövényként terjedt el, igazi ritkaságnak számított. Amikor felfedezték a gyümölcs jótékony hatását, megkezdődött a nemesítés, és szép lassan a kivi meghódította a világot. Ma már Európában, Amerikában, és Ázsiában is termesztik nagy területeken.

Pár éve hazánkban is egyre több kertbarát próbálkozik a kivi termesztésével, szerencsére a kertészetekben már nem számít ritkaságnak ez a déli gyümölcs.

 

A kivi kedveli az enyhe napsütéses félárnyékos kerteket, és a tápanyagban gazdag humuszos talajt. Napos meleg részre ne ültessük a növényt, mert az erős napsugarak, a forróság és a szárasság a növény kipusztulásához is vezethet.

Mivel egy futó növényről van szó, amely csavarodó hajtásaival kapaszkodik felfelé, fontos a megfelelő támasztó rendszer, hiszen a növény akár 8-10 métert is elérheti.

A kivi kétlaki növény, vagyis külön nő és hím egyedű fajtát kell ültetnünk a kertbe, ha gyümölcsöt is szeretnénk szüretelni, de ma már vannak a kertészetben öntermékenyülők is. Akár gyönyörű nyári lugast is nevelhetünk a kiviből, de házfalakra vagy pergolára is felfuttathatjuk. Ne tegyük ki a szabadba a növényt tavasszal túl korán, mert a hidegre nagyon érzékeny így könnyen kifagyhat. A második évtől érdemes a növényt folyamatosan metszeni, mert így a növekedést és a virágzást is serkentjük. Tavasztól őszig hetente egyszer adhatunk neki tápoldatot, de csak minimális mennyiségben adagoljuk az öntözővízhez. A virágzás májusban kezdődik, és szeptemberben terem a gyümölcs. Nyáron a nagy melegben öntözzük folyamatosan a növényt, mert a száraz talaj gátolja a termést.


Teleltetésnél vágjuk vissza a hajtásokat, a kisebb növényeket, ha dézsába ültettük vigyük védett fagymentes helyre, az idősebb növényeket takarjuk be szalmával, így védve a téli hidegtől.

A gyümölcs már önmagában is mutatós kerek szőrös termésével, de levelei is igen szépek, így dísznövényként is megállja helyét.

Jótékony hatása is közismert, méghozzá azért, mert az almánál 10 –szer több C vitamint tartalmaz, de magas a vas, a kálium, kalcium és a foszfor tartalma is.

Az éretlen kivi kemény és savanyú, de érdemes még ilyen állapotban leszedni mivel szoba hőmérsékleten 2-3 hét alatt beérik. Az érett kivi arról ismerszik meg, hogy puha, és kissé ráncos lesz, ekkor illata is megváltozik.

Még több érdekes cikket olvashat kertről, növényekről, kertészkedésről a Kertvarázs Magazin oldalán!

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.