A kroton gondozása ápolása

 

Feltűnően színes és formás leveleivel kivívta a növénybarátok szeretetét ez a trópusi cserje. Sajnos nem a legkönnyebben nevelhető növények közé tartozik, ezért csak akkor vállalkozunk nevelésére, ha otthonunk elég világos, és egyenletes a hőmérséklet.

Nagyon fontos hogy a hőmérséklet legyen egyenletes a szobában kb. 15-17 fok az ideális. Az ennél hidegebb helyiségben a növény megfázik, és a szép színes levelek egymás után hullnak a földre. Szereti a párás klímát, a túlszáraz levegő hatására száradásnak indul a kroton.

Nyáron, ha van kertünk vagy erkélyünk kitehetjük a szabadba egy árnyékos huzatmentes helyre, ahol akár a nagy melegben naponta is locsolhatjuk a földjét.

A növény levelei csak akkor színesednek be, ha van elég fény otthonunkban. Ha túl sötét van, akkor a levelek zöldek maradnak. Idősebb korban a kroton szára elkezd fásodni, és az alsó leveleket lehullajtja, ez természetes folyamat, de ha a fiatal növény hullajtja a leveleket az a nem megfelelő környezet és kezelés hatása. Ma már széles fajta választékkal találkozhatunk a virágboltok pocain, a kerekded, az ovális, tölgyfa levelű és sok más új krotont ismerhetünk meg.


Ismerjük meg a növény főbb igényeit:

Hőmérséklet igény: egyenletes 15-18 fok körüli hőmérséklet a legmegfelelőbb, ennél hidegebb helyen megfázik a növény. Erre főleg télen kell figyelni.

Átültetés: kétévente egyszer érdemes átültetni a növény, de idősebb növényeknél csak a felszíni talajt cseréljük le.

Vízigény: Nyáron a nagy melegben öntözzük bőven, kerüljük a pangó víz kialakulását, de télen csökkentsük le az öntözést, hagyjuk a két locsolás között kissé kiszáradni a földjét. Érdemes állott, vagy lágy vizet, de akár esővizet használni a locsoláshoz.

Tápoldatozás: Nyáron hetente egyszer adjuk neki levéldísznövényekhez való tápoldatot, de ősztől ezt hagyjuk el.

Páratartalom: Kedvei a párás klímát, ezért érdemes spriccelni a leveleket, télen pedig állítsuk kavicsos tálcára a növény cserepét, vagy használjunk agyag granulátumot.

 

Növénybetegségek:

  • · Az alacsonyabban növő levelek hullása: Ha az elhullajtott levelek széle száraz vagy csúnya barna, túl alacsony a páratartalom. Ha az elhullajtott leveleken nem tapasztalunk elszíneződést, lehet, hogy túl huzatos helyet választottunk.
  • · Halvány levelek: ebben az elégtelen fényviszonyok a bűnösök, állítsuk világosabb helyre a növényt, de továbbra is óvjuk a közvetlen napsugárzástól
  • · Levélsárgulás: a hőmérséklet hirtelen esése vagy a túl kevés öntözés miatt a levelek megsárgulnak és lehullanák
  • · Kártevők: ha a levelek hátoldalát fehér viasszal borított tetvek, felületüket apró barna korong alakú pajzstetvek lepik el vagy sárgafoltosodást okozó atkák jelennek meg piros pöttyök formájában a leveleken és a virágokon, denaturált szeszes kezeléssel vagy felszívódó növény védőszerrel védekezhetünk

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.