Illóolajok használata

Kétségtelen, hogy jellegzetes illatanyagaik miatt sokan „csak” levegőillatosításra használják az olajcseppeket, de még ha így is tesznek, nem is sejtik, hogy máris terápiás célra is felhasználták, hiszen egy-egy ember nem véletlenül vonzódik egy illathoz. A szoba meleg levegőjében szétáradó illatanyagok jó hatással vannak kedélyállapotunkra, s így télen a szürke időben különösen hatásosak lehetnek depresszió ellen.

Mik is azok az illóolajok? Ezek az anyagok a növényi anyagcsere során keletkeznek és halmozódnak fel a növény különböző szerveinek raktározó sejtjeiben, virágban, levélben, gyökérben vagy termésben. A menta például a mirigyszőrökben, a narancs és citrom illóolaja olajtartókban, az ernyősvirágzatú növényeké olajjáratokban található. A különféle növényi részekből desztillációval, extrahálással vagy sajtolással nyerik ki az illóolajokat. Közös jellemzőjük, hogy erősen párolognak, vízben kevésbé, alkoholban viszont jól oldódnak. Kémiai összetételüknél fogva különféle gyógyító hatással rendelkeznek. Akik a természetes gyógymódok hívei, azoknak nem hiányozhat a házi patikájából egy-egy illóolaj.

Használhatunk levendulaolajat relaxálásra, az eukaliptusz olaját légtisztításra, dióolajat gombafertőzésre, borsosmentaolajat pattanásos bőrre, citromolajat arcgőzölésre, ánizsolajat szájápolásra, gyömbérolajat emésztésjavítónak, a ligetszépe olaját ráncaink ellen, a kamillaolajat fekélyekre. Ez a felsorolás csak egy igen aprócska töredéke az illóolajok választékának és azoknak a betegségeknek, melyekre áldásos hatásúak.

Sokakat talán az illóolajok magas ára tántorít el a használatuktól.

Miért is ilyen drága a tiszta illóolaj? Azért, mert a növények csak nagyon kis koncentrációban tartalmaznak illóolajokat. Egy kilogrammnyi citromfű olajhoz például 10000 kg növényt dolgoznak fel, egyetlen csepp rózsaolaj előállításához pedig 30 kg virágra van szükség. Ezek után már nem is csodálkozhatunk a magas áron, de vigasztaljon minket, hogy az olajokból mindig csak néhány cseppre van szükség, így egy-egy üvegcse sokáig eltart. Nem véletlen, hogy már régóta hamisítják őket hígítással, illetve szintetikus úton is elő tudnak állítani egy-egy illatot. Ezek az illatszer iparban jól használhatók, de az aromaterápiában teljesen hatástalanok, ugyanis ezeknek nincsen gyógyító hatásuk. Erre a célra csakis bevizsgált, gyógyszerkönyvi minőségű olajokat válasszunk!

Hogyan használhatjuk őket?

  • Párologtatással

Talán a legtöbben ezt a felhasználási módot ismerik. „Hivatalosan” aromalámpában párologtathatjuk az olajokat, amik ráadásul jól is mutatnak a lakásban. De nem szükséges ilyet beszerezni, különösen télen nem, amikor rendelkezésünkre áll a jó meleg radiátor! Tegyünk rá egy vízzel teli cserépedényt, és cseppentsük a vízbe az általunk kiválasztott illatot.


Elég pár csepp ahhoz, hogy szétáradjon a szobában, aztán a nap folyamán pótoljuk az elpárolgott olajat, ahogy az illat intenzitása csökken. Ne higgyük, hogy csak otthon használhatjuk, sok munkahelyen is felfedezték már pozitív hatásukat, hogy velük kellemes környezetet és jó hangulatot teremtsenek.

  • Fürdővízben

Fürdésnél a víz felületéről szállnak fel az illatanyagok, így egyrészt belélegezve, másrészt bőrön át felszívódva fejtik ki a hatásukat. Fürdővizes alkalmazásnál az 5-10 csepp olajat keverjük el egy evőkanál habfürdővel, tejjel, tejszínnel vagy mézzel, és úgy tegyük a vízbe. Legalább 10-15 percig fürdőzzünk így. Nagyon jó nyugtató, ellazító hatást érhetünk el egy fárasztó nap után.

  • Belélegzéssel

Zsebkendőre 1-2 cseppet teszünk, és közvetlenül belélegezzük. Ennél erőteljesebb, gyorsabb hatást érhetünk el, ha egy liter forró vízbe teszünk az illóolajból 3-8 cseppet, és legalább öt percig inhalálunk. Szaunázás során is ugyanígy belélegezzük a hatóanyagokat. Tegyünk 2-5 cseppet a felöntő kanál vizéhez, majd a forró kövekre, és máris élvezhetjük a relaxáló, hangulatjavító vagy éppen a légútra gyakorolt gyógyító hatást.

  • Bedörzsöléssel, masszással

A hatóanyagok a bőrön át jutnak a fájó, feszülő szövetekbe, így fejtik ki izomlazító, fájdalomcsillapító hatásukat. A mellkas valamint a hát bedörzsölésével, a megfelelő illólaj használatával köhögéscsillapító hatást érhetünk el. E célból az adott olajból tegyünk 5-6 cseppet olajba vagy testápolóba.

  • Hideg-meleg borogatással

Zúzódásra, duzzanatra, lázcsillapításra, fájdalmakra hideg, izomhúzódásra, krónikus hátfájásra meleg borogatást használhatunk. Ilyenkor egy tálnyi vízbe 4-5 csepp olajat cseppentsünk, majd egy puha ruhadarabot itassunk át vele, amit nem csavarunk ki teljesen, így tegyük a problémás testrészre. Legalább 20 percig tartson a kezelés.

  • Arcszeszként, illatszerként

Bizony! Házilag is készíthetünk magunknak ilyeneket, ráadásul az illatot mi magunk kísérletezhetjük ki, így ha ügyesek vagyunk, lehet saját parfümünk például ilang-ilang vagy jázminolajból. Az illatszer és az arcszesz ugyanúgy készül, annyi a különbség, hogy előbbihez szükségünk lesz egy kis pumpás üvegre. Arcszeszhez az egyik legjobb a borsmenta illóolaj. A Naturol termékében ehhez receptet is találunk.

Bátran ismerkedjünk az illóolajok világával, akár valamilyen betegségre akár csak közérzetünk javítására szeretnénk használni, mert ezeknek a kis üvegcsékben lévő kincseknek a gyógyító tárháza szinte végtelen!

Írta: Jáksó Nóra

Ezt olvastad már?

3 szuper gyors filléres arcpakolás recept

A fürdés megnyugtat és ellazít minket!

A rosacea kezelése házilag

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.