5 melengető gyógytea, amelyeket érdemes a hidegben fogyasztanod

Január és a február  a leghidegebb hónapunk, amikor az időjárás alaposan próbára teszi egészségünket. Könnyebben leszünk náthásak, influenzásak. Immunrendszerünket mindenképpen erősíteni kell, hiszen ez az egyik legfontosabb segítőtársunk a betegségek megelőzésében és leküzdésében. Mutatunk 5 finom gyógyteát, melyet érdemes a januári hidegben kortyolgatnod!

Gyógytea

A gyógyteák sokszor rosszízűek, keserűek, ám mi olyan immunerősítő teákat ajánlunk neked, melyek nem csak hatásosak, de a lelkedet is melengetik finom ízükkel. Íme, a legjobb gyógyteák, melyeket érdemes a meghűléses időszakban fogyasztanod!

1.Csipkebogyó

A csipkebogyó elsősorban magas C-vitamin tartalmáról ismert, a C-vitaminról pedig tudjuk, hogy nélkülözhetetlen az erős immunrendszerhez. Egyetlen kicsi csipkebogyóban több C-vitamin rejtőzik, mint egy nagyobb citromban. Érdemes tudni, hogy éppen az értékes C-vitamin tartalma miatt nem szabad forrázni, mert vitamintartalma hő hatására elbomlik. Elkészítése éppen ezért elég időigényes, de megéri a türelmet. A csipkebogyót 5-6 órán át kell áztatni hideg vízben, majd fémmentes szűrővel leszűrni. Immunerősítő hatása mellett a csipkebogyó teát ajánlott fogyasztani érelmeszesedés megelőzésére és kezelésére, a vércukorszint szabályozására, stresszoldásra, csonterősítésre, hólyag- és epebántalmak esetén.

2.Gyömbér

A gyömbérből különleges, csípős-fűszeres aromájú tea készíthető, és az ízénél már csak a hatása fantasztikusabb. A rizómájában lévő gingeroloknak számos jótékony élettani hatása van. A gyömbértea erős antioxidáns, serkenti az immunrendszer működését, igazi csodaszer megfázás megelőzésére és leküzdésére is. A gyömbér vírus- és baktériumellenes tulajdonságokkal bír, izzasztó, köptető és köhögéscsillapító hatású. Gyömbértea házilag is készíthető friss gyömbérdarabokból, de készen is kapható akár más gyógynövényekkel társítva. Otthon érdemes mézzel együtt fogyasztani, mert felerősítik egymás pozitív hatását. A gyömbért nem csak megfázás ellen, hanem ízületi gyulladás, hányinger, magas vérnyomás, fejfájás, és gyomorpanaszok esetén is érdemes kortyolgatni.

Gyömbér tea

3.Bíbor kasvirág

A bíbor kasvirág, más néven Echinacea egy ősi gyógynövény, melyet őshazájában az indiánok alkalmaztak előszeretettel. Kezdetben főként sebekre, sérülésekre használták, ám a tudomány azóta számos gyógyhatását fedezte fel ennek az értékes növénynek. Kivonatát manapság elsősorban bakteriális és vírusos fertőzések megelőzésére és kezelésére alkalmazzák, és több tanulmány szerint is hatásos többek között influenza és herpesz vírus ellen. Többféle Echinacea kivonatot vizsgáltak, ám a légzőszervi megbetegedések, megfázás és influenza, valamint baktérium és gomba okozta fertőzések ellen a leghatásosabbnak az Echinacea purpurea kivonat bizonyult. Tea formájában érdemes a megfázásos időszakban rendszeresen fogyasztani immunrendszered működésének fokozására.

4.Fekete bodza

A fekete bodza virágát és fekete bogyótermését is felhasználja a népi gyógyászat. Az antioxidánsokban gazdag bodzának nagyon sok gyógyhatása van: vízhajtó, vértisztító, reumaellenes, gyulladáscsökkentő, immunerősítő, vérnyomáscsökkentő, izzasztó és vérzés- és fájdalomcsillapító hatású. Európában a fekete bodza a cukorbetegség nép ellenszereként van számon tartva. Jótékonyan hat fertőzések, köhögés, láz, megfázás, influenza esetén. A fekete bodza virág teája kellemes társ a hideg, januári estéken. Nagy segítség a megfázás megelőzésében, de akkor is, ha már megbetegedtél. A bodzatea csillapítja a lázat és a köhögést is nyákoldó hatása révén.

5.Homoktövis

A homoktövis egy igen tápláló gyümölcsű cserje, ám bogyóit sajnos a zsírosságuk és savasságuk miatt nyersen nem lehet fogyasztani. Ma már a világon sok helyütt termesztik köszönhetően jelentős gyógyászati és táplálkozási értékének. Narancssárga bogyói rengeteg vitamint és antioxidánst tartalmaznak: B1, B12, E, K és B-vitamint, flavonoidokat, likopint, karotinoidokat és fitoszterolokat. C-vitamin tartalma 15-szöröse a narancsénak. Antioxidáns vegyületei védik a szív- és érrendszert, rákellenes és antibakteriális hatásúak, enyhítik a sugárkezelés mellékhatásait, alkalmazhatók gyomor- és nyombélfekély, csontritkulás, akne, pikkelysömör, köszvény, prosztatagyulladás esetén, védik a májat, gátolják a vérrögképződést, csökkenti a stresszt, és erősítik az immunrendszert. Érdemes a hideg évszakokban is fogyasztani, hiszen megannyi gyógyító hatása mellett a megfázás kockázatát is csökkenti.

Ha eddig még nem ismerkedtél meg közelebbről ezekkel a gyógyteákkal, próbáld ki bátran, és erősítsd velük immunrendszered télen a fertőző betegségekkel szemben.

A folytatásban: Gyógyteák, amelyeket télen is érdemes fogyasztani

 

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.