Így hozd magad csúcsformába 40 év felett

Sosem késő elkezdeni egy aktívabb, egészségesebb életmódot. Több mozgással és tudatosabb étkezéssel bármely életkorban fejleszthető és javítható szervezetünk egészségi állapota. Negyven felett az egészséges táplálkozás és az aktív életmód talán még fontosabb, mint a húszas éveinkben. Íme, a legjobb tippjeink a fittséghez 40 felett!

Aktív életmóddal és helyes táplálkozással mesésen érezheted magad, fittebben, erősebben, kevesebb szorongással és stresszel, és csökken a kockázata olyan súlyos betegségeknek, mint a 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, szívkoszorúér betegség, stroke és bizonyos rákbetegségek.

Mi kell a fittséghez 40 év felett? Egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás! Elmondjuk, mit tegyél, vagy min kellene változtatnod! 

A testmozgás fontossága 40 felett

Naponta legalább harminc percet szánj a mozgásra, és lehetőleg a hét minden napján. Ebből két-három alkalommal az erősítő gyakorlatokra koncentrálj. Ez azért fontos, mert az idősebb felnőttek – különösen a nők, az ösztrogénszint csökkenése miatt - évente veszítenek a csont-és izomtömegükből. Az erősítő gyakorlatokkal ez a veszteség csökkenthető, illetve megelőzhető.

A napi harminc perces mozgást nem kell feltétlenül egyszerre teljesíteni, eloszthatod két-három részre a nap folyamán.

A rendszeres testmozgás elkezdése sosem késő! Főként, ha az ember már csontritkulásban, ízületi gyulladásban szenved. A fizikai aktivitás csökkenti a fájdalmat, erősíti a csontokat, az izmokat rugalmasabbá teszi, erősíti a szívet és a tüdőt, és csökkenti a vércukorszintet.

A testedzés nem feltétlenül drága, olcsón vagy akár ingyen is megúszhatod. A parkban való sétálás, vagy labdázás a gyerekekkel egy fillér nélkül is átmozgatja a tested. És nem túl drága az sem, ha beszerzel egy mozgásprogramot tartalmazó DVD-t, vagy egy Youtube csatornán követsz egy szimpatikus mozgásos műsort, ahol a szereplőkkel együtt tornázhatsz az otthonodban.

Fontos tipp a testmozgás előtt!

Ha már elmúltál 50 éves, és krónikus betegségben szenvedsz -szívkoszorúérbetegségben, cukorbetegségben, csontritkulásban vagy magas a vérnyomásod esetleg túlsúlyos vagy, akkor bármilyen komoly testedző program elkezdése előtt kérd ki orvosod véleményét szervezeted terhelhetősége szempontjából. Ha rendszeres testmozgásnak kevésbé megterhelő mozgásformát választasz, például a sétát, ahhoz nem szükséges konzultálnod.

Hogyan táplálkozz helyesen?

  • kezd a napot egy finom reggelivel, például teljes kiőrlésű gabonából készült gabonapehellyel, alacsony zsírtartalmú tejjel, vagy teljes kiőrlésű pirítóssal készített lekváros kenyérrel, alacsony zsírtartalmú gyümölcsjoghurttal. Egyél a reggeli mellé még egy maréknyi általad kedvelt szezonális gyümölcsöt is.
  • egyél hüvelyes zöldségeket – babot, borsót, lencsét- a salátáidhoz vagy levesként, főzelékként. A hüvelyeseknek magas a fehérjetartalma, ezért hús helyett is fogyaszthatók.
  • a tejtermékek –tej, tejföl, joghurt, sajt –közül, mindig az alacsonyabb zsírtartalmút válaszd.
  • az emésztésed egészségét karbantartó rostokhoz könnyen hozzájuthatsz, ha teljes kiőrlésű gabonából készített kenyeret és péksüteményeket fogyasztasz. Magas rostbevitel mellett ügyelj a bőséges folyadékfogyasztásra!
  • ne hagyd, hogy az édességek, sütik kiszorítsák az egészséges ételeket az étrendedből.

Hogyan készítsd el az ízletes fogásokat egészségesebben?

  • A sült ételek finom íz-és aromaanyagaik miatt a legkedveltebb ételek közé tartoznak, de mivel túl sok bennük a telített zsírsav mennyisége, növelik a koleszterinszintet, és nem tesznek jót a szív-és érrendszernek. Sütés helyett válassz más elkészítési módokat, roston sütést, grillezést, sütőben sütést, főzést, vagy párolást.
  • Egyél sok főzeléket, mert nagyon egészséges ételek magas ásványi anyag-, rost- és fehérjetartalmuknál fogva.
  • Ízfokozók és sok sózás helyett finom ízeket kapsz akkor is, ha sok zöldfűszert használsz ételeid ízesítéséhez.
  • A salátákhoz alacsony zsírtartalmú önteteket válassz, ízesített ecetet, például balzsamecetet. A mustárt ne vidd túlzásba, mert sok benne a nátrium, és emeli a vérnyomást.

Az életmódváltás sosem könnyű, főként, ha előtte tökéletesen ellentétesen éltél. De kellő motivációt ad, hogy tudod, új életviteleddel egészségesebb, erősebb, fittebb, koncentráltabb, szellemileg és fizikailag is kiegyensúlyozottabb leszel.

A folytatásban: Természetes szépségápolási tippek 40 év felett

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.