Mi az a mióma és hogyan ismerhetjük fel a tüneteit?

A mióma szó sokak számára nem ismeretlen, ám pontos jelentésével nem feltétlenül vagyunk tisztában. Hol alakul ki, mitől alakul ki és legfőképpen: mik a mióma tünetei? Ha megismerjük, hogy pontosan milyen jelei vannak, nagyon sok kellemetlenségtől és felesleges aggódástól megkímélhetjük magunkat.

Mi az a mióma?

A méhizomdaganat néven is ismert mióma egy, a méh falából kiinduló jóindulatú elváltozás. Nem ritka jelenség, ugyanis akár minden negyedik nő életében előfordulhat, hogy miómát talál a szakember. A daganat mérete esetenként változó: előfordul, hogy csupán pár milliméteres, és ha nő, akkor is évekig tart, míg problémákat okozhat. Némelyiknek azonban pár hét alatt nemcsak mennyisége, hanem nagysága is megsokszorozódhat. A mióma különösen 25 és 35 éves kor között gyakori. Kialakulásának oka nem ismert; valószínűleg hormonális problémák állnak a hátterében.

A mióma tünetei

A nőgyógyászati elváltozások tünetei általában jellegzetesek, ám a mióma esetében több árulkodó jelet is észrevehetünk, ami a testünk több részén is jelentkezhet. A tünetek erőssége és gyakorisága függ a daganatok elhelyezkedésétől, méretétől és számától. Sok esetben nincs tudomásunk a miómák jelenlétéről. Ilyenkor általában csak egy rutinvizsgálaton derül fény a jelenlétére. Ilyenkor általában nincs teendőnk vele, és orvosunk szemmel tudja kísérni az esetleges növekedését vagy terjedését.

Egy nagyobbra nőtt mióma azonban jelzi, hogy ott van, különösen akkor, ha valamilyen szervet vagy eret nyom. Ilyenkor nem magát a miómát érezzük, hanem az adott szervünkre gyakorolt hatását.

Kiszámíthatatlan menstruáció

Ha az eladdig rendszeres vérzés egyszer csak megváltozik, akkor gondolhatunk miómára. Esetenként a menstruáció akár teljesen megszűnhet, ami a klimaxot megelőző időszakban korántsem normális jelenség, de olyan is előfordulhat, hogy a vérzés sokkal erősebb a megszokottnál. A hónapokon át tartó, két menstruáció közötti pecsételő vérzés is aggodalomra ad okot, így ha korábban kiszámítható menstruációnk változik, mindenképpen látogassuk meg orvosunkat!

Nyomásérzés

Sok esetben nyomásérzést és ingereket generál a mióma. A gyakori vizelési vagy székelési inger annak jele lehet, hogy a daganat nyomja a húgyhólyagot vagy a beleket. Olyan is előfordulhat, hogy a húgycsövet zavarja az elváltozás, és idővel elzárja az utat a vesék és a húgyhólyag között.

Meddőség

Ha több, mint egy év sikertelen próbálkozás után sem történik meg a terhesség, a szakemberek alapos kivizsgálást szoktak javasolni. Bár sok esetben különböző hormonális elváltozások jelentik a gondot, könnyen lehet, hogy egy mióma a meddőség okozója. A kinövés ugyanis valamelyest átalakítja a méh falát, és gátat szabhat a petesejt és a hímivarsejtek találkozásának is. Ha mégis létrejönne egy terhesség, az elváltozás miatt nagyobb a vetélés esélye.

Fájdalmak

Az apró miómák ritkán adják jelét a létezésüknek, nem úgy a nagyok, amik akár fájdalmat is okozhatnak. Ha alhasunk környékén feszítő érzést vagy nyomást érzünk napokon keresztül, gyanakodhatunk, de akár ízületi fájdalom formájában is jelentkezhet.

Testhőmérséklet

Bár nem gyakori, de a megmagyarázhatatlan láz is a mióma tünetei között lehet. Sok esetben csakis ezzel jelzi a szervezetünk, hogy probléma adódott. A láz oka jellemzően a bizonyos részek elhalása, amire a testünk a hőmérsékletének növelésével válaszol.

Figyelmen kívül hagyott mióma

A tünet nélküli mióma nem szokott problémát okozni, ám ha bármilyen jelét észeljük, és ennek ellenére nem fordulunk orvoshoz, megkeserítheti az életünket. A mindennapjainkban szenvedhetünk fájdalmaktól vagy gyakori vizelési ingertől, és ha kezeletlenül hagyjuk, komolyabb húgyúti problémáink lehetnek, ráadásul a jóindulatúnak indult miómából rosszindulatú daganat is válhat.

Bár olykor műtéti eltávolítást javasol az orvos, számos esetben a gyógyszeres kezelés is hatékony, ezért nem érdemes halogatni, hogy kikérjük a szakember véleményét.

(X)

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.