A paleo diéta lényege

Szívesen kipróbálnád a paleo diétát? De nem tudod, hogyan kezdjed, mit ehetsz, és mit nem? Segítünk eligazodni a paleo diéta rejtelmeiben, és megmutatjuk a paleo diéta lényegét!

A paleolit elnevezés röviden az őskorra utal. Tehát ennek a táplálkozásnak a követői igyekeznek azt és úgy enni, amit az ősember is evett. Ez úgy néz ki a gyakorlatban, hogy nem esznek „hagyományos” lisztet, azaz gabonákat, cukrot és tejet. A zöldségek közül tiltólistás a krumpli, a kukorica és a hüvelyesek is. Nem esznek továbbá semmilyen feldolgozott élelmiszert, és mesterséges anyagokat, tehát édesítőszert sem. (Vegyszereket egyébként takarításhoz sem használnak.) Tulajdonképpen, amit ehetnek az a többi zöldség, a gyümölcs, a hús, valamint a tojás.

Egyesek még megtűrik a kemény sajtokat is. Egy átlagos „paleo” ebéd zsírban sült vagy főtt hús, zöldségsalátával. Igyekeznek amúgy maguknak megtermelni az élelmüket, vagy a termelői piacon vásárolni. A tévhitekkel ellentétben nem esznek minden étkezésre húst, bár kétségtelenül többet, mint az átlag. Nagyon sok biovitamint fogyasztanak, kedvencük a D-vitamin és az Omega-3, mivel ezekhez az ősember még természetes úton hozzájutott.

A „paleosok” közül sokaknak rendeződött a cukor- és termékenységi problémájuk, a magas vérnyomásuk, illetve bizonyos pszichés betegségeik, például a depressziójuk. Ez azért lehetséges, mert ezeket civilizációs betegségeknek tartják. Ha ezekben szenvedsz, a „paleo” neked való, vedd komolyan!

Ugyanakkor a vegán életmód követői közül is sokan "rátaláltak" a paleo étrendre, ezt hívjuk ma vegán paleonak, vagy ahogyan Susie Burell dietetikus nyilatkozta: pegánnak. Magyarországon inkább a vegán paleo terjedt el, mint megnevezés. De mi is a Vegán Paleo étrend?

A vegán paleo étrendben nincs állati eredetű termék, mint például a tojás, és kerülni kell a tejterméket (nagyon jó alternatívák vannak erre), a glutént és a cukrot is. A szigorúbb húsfogyasztással szembeni étrend segít kordában tartani a súlygyarapodást, és kisebb az egészségügyi kockázata is. Ugyanakkor ennek az étrendnek a hátránya a kalcium hiányból fakad. Kalcium pótlás növényi eredetű ételekből is lehetséges, csak több odafigyelést igényel.

Viszont nagyon fontos, hogy a „paleo” nem fogyókúra, hanem életmód! Ők inkább arra törekszenek, hogy egészségesek legyenek!

Tudsz vele fogyni ugyan, de csak hosszú távon éri meg rá berendezkedni! Ha „csak” fogyni szeretnél, akkor inkább mozogj, ezt mondják a „paleosok” is!

A paleo diéta előnyei

A paleo diétában a főszerepet a zöldségek, a gyümölcsök, a húsok, a halak, a tojás, és a magvak kapják. Őseink vadászó-gyűjtögető életmódja alapján kifejlesztett diéta sokak szerint napjaink számos népbetegségének egyik legjobb ellenszere. Valóban így lenne? Tudd meg, milyen előnyökkel jár a paleo étrend követése!

A paleo diéta védi a szíved egészségét

A paleo diéta két szempontból is jót tehet a keringési rendszernek. Egyrészt sok halat tartalmaz az étrend, aminek köszönhetően sokkal több omega-3-zsírsavat fogyasztasz. Tudományosan bizonyított, hogy az omega-3 zsírsav csökkenti a káros vérzsírszintet, a magas vérnyomást, és ezáltal a szív- és keringési betegségek rizikóját is. Ugyanakkor a paleo étrend a sok zöldségek révén igen gazdag rostokban, melyek szintén segítenek kitakarítani az ereket a zsírlerakódásoktól.

A paleo diéta csökkenti a cukorbetegség kockázatát

A paleo étrend többszörösen is segít a cukorbetegség rizikójának mérséklésében. Az alacsony kalóriatartalmú élelmiszerek támogatják a fogyást, ami különösen jótékony hatású cukorbetegség esetén, de a megelőzés szempontjából is. A paleo étrend segít stabilan tartani a vércukor-szintet, mivel elvétve tartalmaz csak olyan élelmiszert, mely jelentősen emelné a vércukor-szintet. Bizonyítást nyert az is, hogy a rostdús paleo étrend hatására csökken a vérzsír-szint, és javul az inzulinérzékenység is.

A paleo diéta támogatja a súlycsökkenést és az ideális testsúly megtartását

Önmagában az az étkezés, mely mellőzi a magas cukor- és kalóriatartalmú ételeket, rizst, kenyeret, sütiket, zsíros és cukrozott tejtermékeket, hozzájárul a sikeres súlycsökkenéshez. A paleo étrendben az elsődleges szénhidrátforrást a zöldségek és gyümölcsök jelentik, melyek alacsony kalóriatartalmúak, és egyúttal jelentős rostforrások, ezáltal pedig hozzájárulnak a jóllakottságérzéshez, így kevesebbet fogsz enni.

A kritikusok szerint azonban csak akkor élvezhetjük a paleo diéta egészségvédő előnyeit, ha vörös húsok helyett inkább a fehér húsokat, valamint a telített zsírok helyett inkább a telítetlen zsírokat részesítjük előnyben az étrendben.

 Paleo diéta: vadászó-gyűjtögető őseink étrendje

A paleo diétát az alapján állították össze, hogy mit fogyasztottak valaha elődeink. A lényeg, hogy természetes, feldolgozatlan élelmiszerek kerüljenek a tányérunkra. De miért jó neked, ha úgy étkezel, mint az őseink? A magyarázat egyszerű: elődeink a mai emberrel genetikailag megegyeztek, ám ők mégsem szenvedtek olyan betegségekben, mint a cukorbetegség, szívbetegség, és elhízottak sem voltak. Több tanulmány szerint, ha a paleo diétát követjük, jelentősen javulhat az egészségünk, és akár karcsúbbak is lehetünk.

Mi szerepelhet a paleo-étrendben?

A paleo étrend nem követ egy szigorú mintát. Ahogy őseink étkezése is változatos volt, úgy a paleo étkezést folytatók is többféleképpen állíthatják össze a napi menüt. Van, aki több húst, és kevesebb növényi szénhidrátot fogyaszt, mások a növényi táplálékot előnyben részesítik az állati fehérjével szemben, és több zöldséget esznek, mint húst.

Ami a paleo étrendben megengedett:

Hús, hal, tojás, zöldségek, gyümölcsök, magvak, fűszerek, állati eredetű zsiradékok, olívaolaj, kókuszolaj, avokádóolaj. Ha van rá lehetőséged, még ezen élelmiszerek közül is részesítsd előnyben a bio élelmiszereket.

Ezek mellett megengedett a vörösbor, a csokoládé, a tea és a kávé, ami ugyan nem éppen paleo, de a legtöbben nem akarnak lemondani róluk, így egyes paleo étrend változatokban megengedettek. Akárcsak a rizs, és a szalonna.

 

Amit a paleo étrendet követő nem ehet:

Gabonák, tejtermékek, hüvelyesek, cukor és mesterséges édesítőszerek, feldolgozott élelmiszerek, növényi olajok, margarin. Tulajdonképpen tiltólistán szerepel minden nem natúr, feldolgozott, csomagolt élelmiszer.

Ha megtetszett elődeink étrendje, nincs más dolgod, mint a megengedett élelmiszerekből összeállítani és elkészíteni saját paleo-menüsorodat.

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.