Miért sír a baba állandóan?

Amikor a kisbabát hazaviszik a kórházból a szülők, úgy gondolják, hogy a baba csak eszik és alszik majd. Ám pár nap múlva a család élete a feje tetejére áll, mert a kisbaba a 24 órából, akár 18-at is képes végig sírni.

Az állandó sírás miatt mind a baba, mind a mama és a papa kimerülté válhat, sok anyuka gyakran a babával együtt sír napokon keresztül, hiszen nem tudja, mi baja lehet a gyermeknek.

Természetesen vannak olyan kisbabák, akik tényleg egész nap csak esznek, alszanak, és játszanak, és keveset sírnak, őket nyugodtan nevezhetjük mintababának. Ám ha épp a mi csemeténk az, aki egész nap sír, és nem tudjuk, mi lehet a baja, akkor érdemes egy pillanatra megállni és elgondolkodni.

Ma az interneten számtalan gyermeknevelési módszer fellelhető, ehhez jön hozzá a nagyszülők, a szomszédok, és a gyermekes ismerősök, és barátok jó tanácsai.

Az egyik azt tanácsolja, hogy a gyermek éhes, etessük meg, akkor majd jól alszik és nem fog sírni, a másik azt a tanácsot adja, hogy a gyermek has fájós, és ezért sír állandóan, míg a harmadik, hogy biztos nem tud kakálni, érdemes lenne segíteni neki. Ehhez jön még a gyermekorvos és a védőnő tanácsai.

Ekkor a tanácstalan anyuka, aki már így is a kimerültség határán, van, hiszen lassan éjjel –nappal nem alszik semmit, elkezdi összegyúrni az összes jó tanácsot, majd egyszerre kezdi őket alkalmazni, hiszen honnan is tudná mi a jó a pár hetes csecsemőnek, ha első babáról van szó.

Épp ezért elkezdi a babát állandóan etetni, mivel a baba addig sem sír, amíg eszik. Ám az állandó etetéstől, a baba tényleg hasfájós lesz, főleg ha az anyatej mellé tápszert is kap a baba.

Képesek az anyukák egész nap kézben, vagy babakocsiban ringatni a gyermeket, csak azért, hogy az legalább húsz percet aludjon. De a helyzet nem javul, sőt talán még romlik is, akkor azt a tanácsot kapja az anyuka, hogy ne aggódjon, majd három hónapos korára kinövi a baba, és nem fog ennyit sírni.

Mint a cikk elején írtuk, itt egy anyuka személyes tapasztalatát írjuk le, így ő sem értette miért sír a babája állandóan.

Szinte mindent kipróbáltak, etették, énekeltek neki, sétáltak vele naphosszat, de a baba továbbra is sokat sírt, méghozzá rendszeresen másfél-két óránként keserves sírásba kezdett a baba.

Természetesen minden szülő eldöntheti, saját maga milyen elvek alapján neveli gyermekét, így választhatunk az igény szerinti szoptatás mellett, amikor is baba igényeihez igazodva etetünk, tehát ha a baba fél óránként enni kér, megszoptatjuk, és az altatás módszerét is magunk választhatjuk meg, nem is az a célunk hogy bárkinek is megszabjuk gyermeke nevelését.

Ám a gyerekorvosok és védőnők legtöbbje azt javasolja, hogy vezessük be egy napirendet a gyermeknél, vagyis három óránként etessük meg, és állítsuk fel valamilyen sorrendet. A három órás etetés főleg a tápszeres babáknál nagyon fontos, mert legalább ennyi idő kell, míg a baba szervezete megemészti a tápszert, az anyatej ennél gyorsabban is kiürül.

„ Eleinte én is azt gondoltam, nehogy már az óra alapján etessem a gyermekemet, ha éhes természetes hogy adok neki enni, ám ennek az lett az eredménye, hogy még nagyobb lett a káosz a napjainkban. Sokszor sírva fakadtam vele együtt, mert nem tudtam miért sír, végül már arra sem emlékeztem mikor is adtam neki utoljára enni. Ekkor végül megfogadva a gyermekorvos tanácsát, elkezdtük mégiscsak bevezetni a három órás étkezést, és innentől megváltozott minden”

Ennek az előnye lehet az is, hogy ha egy füzetbe felírjuk mikor evett a baba, tudjuk, majd hogy egy óra múlva sír, nem azért sír, mert éhes, hanem mert elfáradt, vagy épp játszani szeretne.

A sorrendet mi döntsük el, de a lényeg hogy a baba tudja mire is számítson. Így a napirend segít neki is, hiszen tudja mikor fog enni, mikor kell aludnia, és mikor játszani. Ébredés után jöhet a pelenkázás, majd az etetés, a büfiztetés, majd egy kis játék, végül az alvás. Meglepő, de ha tartjuk a napirendet a babánál, pár nap múlva órát lehet hozzá igazítani, olyan pontosan fogja majd betartani mind az etetés, mind az alvás idejét.

De visszatérve a mi anyukánkhoz, nézzük hogyan alakult a történetük:

„ A napirend bevezetésével, remekül alakult minden, a babám képes volt akár 40 percig eljátszani 10 hetesen a játszószőnyegen, vagy a kiságyban, sokat mosolygott, szépen gyarapodott, ám még mindig rendszeresen olyan sírásba csapott át, naponta többször, amiről fogalmam sem volt mi lehet a baja. Néha már attól féltem, hogy a szomszédok jönnek át szólni. Hiába sétáltam vele, ringattam a 15-20 perces sírás megmaradt. Ekkor olvastam egy könyvet, amely leírja, hogy a babákat meg kell tanítani, aludni. Na, ezen meglepődtem, az én gyerekem nem tudja, hogyan kell aludni?”

Tehát gyakran a baba nem azért sír, mert fáj a hasa, és állandóan akár fél óránként is éhes, hanem mert nem tud aludni, ezáltal egész nap fáradt és nyűgös lesz. Ha betartjuk a napirendet, vagyis a baba, ébredés után eszik, büfizik, játszik, bizony hamar elfárad, és mivel nem tudja, hogyan kell aludnia, és kikapcsolni a külvilág zaját, csak sírással tud jelezni. De sok szülő, még ekkor is próbál vele játszani, csörgőt ráz neki, beszél neki, vagy épp etetni próbálja, pedig a baba csak csendet és nyugalmat szeretne maga körül.

„Sajnos mire mi rájöttünk, hogy mi a baja a babánknak, és miért sír minden nap oly keservesen, már annyira megszokta az állandó ringatást és sétálást a lakásban, hogy másképp nem is képes aludni, sőt mára már odáig jutottunk, hogy a kiságyban sem alszik fél óránál többet, és utána csak ölben képes visszaaludni. Minden elalvás előtt fél óra sírást rendez, és csak akkor hagyja abba, ha elég gyorsan rázzuk a kis fenekét. Most megpróbáljuk neki megtanítani, hogy aludjon egyedül lépésről lépésre.”

Azt hogy hogyan tanítsuk meg a babának az egyedül alvást, szintén mindenki eldöntheti saját maga, van olyan módszer, amely azt javasolja, hogy tegyük le a babát az álmosság első jelére, majd simogassuk és beszéljünk hozzá, de ne vegyük ki a kiságyból, akkor, sem ha sír.

Van olyan szakember, aki azt javasolja, hogy hagyjuk akár folyamatosan sírni a babát, majd megtanulja, hogy eltudjon egyedül is.

Végül van egy olyan módszer, amely talán a leghumánusabb, amely lépésről lépésre oldja meg a problémát. Mi nem szeretnénk most egyik módszert sem dicsérni, vagy szidni. Természetesen mindegyik altatási módszernek vannak követői, és ellenzői, ám tény hogy egy kimerült babának, és kimerült anyukának, valamelyik módszerre igenis szükséges van, hogy a baba meg tanuljon aludni. Azt hogy ezt hány hónapos korban kell elkezdeni, szintén vitatott kérdés.

„ Mi az altatásnál olyan módszert kerestünk, amelynél nem kell sírni, hagyni a babát hosszú ideig, mégis szép lassan megtanulja, hogyan lehet pihentetően aludni. Első lépésként azt tanuljuk, hogy az altatásnál anya nem sétál, és nem ringatja a fenekét fél vagy egy órán keresztül. Minden altatás előtt altatódalt éneklek neki, majd a redőnyt kissé leengedem, hogy félhomály legyen a szobában.

Ekkor ölbe veszem, és leülök vele a fotelbe. Természetesen ekkor jön a hiszti, és a sírás, hiszen ő elvárja a sétát, és a fenékrázást is ütemre. Ha elkezd sírni, felállok vele, kicsit sétálok, majd újra leülök vele. Ha ismét sír, újra felállok, de amint csend lesz, újra leülök. Nem mondom, hogy ez nem fárasztó, de az óta az altatás lerövidült, kb. 10 percre, és most pl. két és fél órája alszik a baba, az eddig húsz perc helyett.

A következő lépés az lesz, ha már meg tanul aludni séta és ringatás nélkül, akkor ugyanezt eljátszzuk a kisággyal is. Hogy a módszer jó és helyes –e, nem tudom, annál biztos, hogy jobb, minthogy hagyjam a gyermekemet a kiságyban órákon át sírni, mondván majd csak elaszik. Azt sem szeretném, hogy azt érezze, anya egyik napról a másikra, lerakta őt, és holnaptól a rácsos kiságyban kell egyedül aludni. viszont állandóan ölben lenni sem egészséges egy pici babának.”

Tehát ha kedves anyuka az ön kisbabája is képes egész nap sírni, és már nem tudja, mi lehet a baja, gondolja végig hátha az altatással van a gond, kezdjen el naplót vezetni a baba szokásairól, mikor evett, mikor aludt, és figyelje, mikor kezd el álmosodni. Ha eddig ringatta, sétált vele, vagy csak a babakocsiban tudott a baba fél órát aludni, és éjjel is rendszeresen ébren van, pedig egy kisbaba akár napi 15-18 órát is kell, hogy aludjon, érdemes lenne kiválasztani egy módszert, amellyel megtaníthatja a kisbabáját hogyan is kell aludnia és ezt beépíteni a napirendbe.

A különböző módszereket és könyveket meg sem említjük ebben a cikkben, hiszen számtalan fellelhető a fórumokban és blogokban, amelyek mellett sok a pro és kontra vélemény is.

Cikkünkben mindössze arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos az, hogy egy kisbabát megtanítsuk aludni, mert sokszor az alvás hiány állhat az egész napos sírás hátterében, és legyen egy állandóság a baba napjaiban is.

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.