Így olvaszd le nyáron a hűtőt biztonságosan és gyorsan

 A hűtőt időnként le kell olvasztani, mivel a hűtő- és a mélyhűtőrész is jegesedik, és a jégréteg nem csak a teljesítményét csökkentheti a készüléknek, de az élettartamát is. A leolvasztásra a nyár a legtökéletesebb időpont, mert sokkal gyorsabban végezhetsz, még akkor is, ha ilyenkor nem csak jégtelenítesz, hanem ki is takarítod az egész hűtőt.

A hűtő leolvasztása nem csupán arról szól, hogy megszabadítsd a készüléked a vékonyabban vagy vastagabban lerakódott jégrétegtől, hanem arról is, hogy lemosod a polcokat, kimosod a rekeszeket, és fertőtleníted a hűtőd belsejét. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a hűtőben az alacsony hőmérséklet miatt nem élnek meg a kórokozók, ám ez nagy tévedés, a fertőtlenítés nélkülözhetetlen lépés.

 

Íme, a legfontosabb tippek és tennivalók a hűtő leolvasztásakor:

 

1.Előkészítés és áramtalanítás

 

Írd ki a hűtőre a leolvasztás napját, és igyekezz addigra üresre „enni”. Így minél kevesebb élelmiszert kell kipakolnod, és nem kell attól tartanod, hogy megromlanak. A hűtő ajtajához a leolvasztás napján készíts felmosórongyokat, hogy felszívják a vizet, és kevesebb feltörölnivaló legyen a művelet végén. Ha gyorsan romló élelmiszer mégis marad, szerezz be hűtőtáskát, hogy addig se romoljon az élelmiszer, míg takarítasz. A tisztításhoz legyen otthon mosószer, konyhai fertőtlenítőszer, ecet, szivacs, törlőrongy és gumikesztyű. A következő teendő az áramtalanítás. Kapcsold le a hűtőt a hőfokszabályozóval, aztán a konnektorból is húzd ki a készüléket. Ez fontos biztonsági okokból, hiszen előfordulhat, hogy vízben fog állni a hűtő.

 

2.Vedd ki az összes élelmiszert

 

Minden megmaradt élelmiszert pakolj ki a hűtőből. Ha valami nagyon romlandó, például hús, felvágott, megmaradt főtt étel, tejtermék, akkor azokat tedd hűtőtáskába. De igyekezz úgy alakítani a hűtő tartalmát, hogy a leolvasztás napjára ne maradjon benne sok élelmiszer. Előfordulhat, hogy belefutsz olyan élelmiszerbe is, ami már rég megromlott, csak hátrakeveredett a hűtőben, és eddig nem vetted észre. A leolvasztás arra is jó alkalom, hogy ezektől megszabadulj. Egy-egy élelmiszert talán ki sem tudsz venni, pusztán azért, mert belefagyott a jégrétegbe. Ezeket akkor dobd ki, ha már kiszabadultak a jég fogságából.

 

3.Tisztítsd le a polcokat és a rekeszeket

 

A hűtő takarításával addig is haladhatsz, míg a jég olvadásnak indul. Vedd ki az összes rekeszt és polcot, és egyenként mosd meg mosószeres vízzel. Nem árt egy fertőtlenítés sem a tisztítás és zsírtalanítás után, ezért ecettel vagy valamilyen fertőtlenítő folyadékkal töröld át a polcokat és a rekeszeket, majd öblítsd le, és papírtörlővel töröld szárazra, hogy ne foltosan száradjon meg.

 

4.A jégolvadás gyorsítása

 

A vékony jégréteg hamar leolvad, míg a rekeszekkel és polcokkal bíbelődsz, de ha több centiméteres, akkor fel is gyorsíthatod a folyamatot, ha nincs türelmed várni. Ha van otthon gőztisztítód, az hamar leolvasztja a jeget, gyengébb hatásfokú segítségnek a hajszárító is megteszi. Egyet ne tegyél soha: ne ess neki kalapáccsal a jégnek, mert könnyen kilyukaszthatod vagy megsértheted a hűtőd belsejét, és tönkreteszed a készüléket. A leváló nagyobb jégdarabokat vedd ki, és dobd a mosogatóba, annál kevesebb vizet kell majd feltörölnöd.

 

5.Törölj mindent szárazra

 

A jégtelenítés után a hűtő belsejét is töröld át, először zsírtalanító-szerrel, majd fertőtlenítőszerrel. Mindent törölj szárazra ezután, mert a párából ismét jégréteg fog képződni.

 

6.Visszapakolás

 

Miután minden rekesz és polc helyre került, pakold vissza az élelmiszereket, a zöldségeket, gyümölcsöket az alsó rekeszbe, a tojást és a húsokat is külön tárolódobozba a higiénia miatt.  Az ajtórekeszek és az oldalsó polcok azon élelmiszerek helyei, melyek nem igényelnek olyan alacsony hőmérsékletet, mint a felvágottak és húsok. Utóbbiakat a mélyhűtő alatti polcra tedd, mert ott van a leghidegebb.

 

A hűtő leolvasztása és takarítása nem olyan nagy ördöngösség, és ha nem várod meg, míg vastag jégréteg képződik rajta, hanem még előtte rászánod magad, akkor nem csak könnyebb dolgod lesz, hanem még energiát is megtakarítasz, és a készüléked élettartamát is megnövelheted.

 A cikk folytatása: A legjobb eszközök a gyors takarításhoz

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.