A lisztérzékenység tünetei és kezelése

A lisztérzékenység egy emésztőrendszeri – elsősorban a vékonybelet érintő – betegség, melyet a gluténra adott rendellenes immunreakció vált ki. A gluténérzékenységben szenvedők nem tudják lebontani a búzában, rozsban, árpában található gabonafehérjét, a glutént. Következményként károsodik a vékonybél nyálkahártyája, és a tápanyagok felszívódása zavart szenved.

 Milyen tünetek alapján ismerheted fel a lisztérzékenységet?

A lisztérzékenységet a búzában, rozsban és árpában található egyes fehérjék okozzák, azaz ha lisztérzékenységben, azaz cöliákiában szenvedsz, ezeket a gabonákat száműznöd kell az étrendedből. A cöliákia ugyanis egy gyógyíthatatlan betegség, mely kizárólag az étrend megfelelő módosításával, azaz gluténmentes diétával kezelhető.

Honnan tudhatod, hogy lisztérzékeny vagy?

A lisztérzékenység következménye, hogy károsodik a vékonybél nyálkahártyája, ezért gyulladások, felszívódási zavarok léphetnek fel, melyek jellegzetes tüneteket okozhatnak:

  • hasmenés: a vizes, laza bélsár az egyik legjellemzőbb és leggyakoribb panasz, ami krónikus méreteket is ölthet. A helyes diéta megkezdése után pár nappal, vagy pár héttel múlik el.
  • székrekedés: előfordul, hogy a lisztérzékenység nem hasmenést, hanem székrekedést okoz, mivel a sérült bélbolyhok nem tudják a tápanyagokat felszívni, helyette vizet szívnak vissza, ami kiszárítja, megkeményíti a székletet. Sajnos, még gluténmentes diéta mellett is gyakori probléma a székrekedés, ha az étrend nem tartalmaz elég rostot.
  • puffadás: a túlzott gázképződést a belek gyulladása válthatja ki. Gyakori probléma, ám szerencsére a glutén elhagyása után megszűnik. Érdekes, hogy a glutén olykor olyan embereknél is fokozott gázosodást okoz, akik nem is gluténérzékenyek.
  • fáradtság: a kimerültség, enerváltság szintén gyakori tünet, melynek hátterében a bélbolyhok károsodása áll. Emiatt ugyanis a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódása zavart szenved, s ezek hiánya miatt fáradtabbá válunk, és csökken a teljesítőképességünk. Fáradtságot okozhat a vashiányos vérszegénység is, melyet a vasfelszívódás zavara eredményezhet.
  • súlycsökkenés: a fogyást szintén a tápanyaghiány és alultápláltság okozhatja. Gyerekeknél, felnőtteknél a jó étvágy ellenére bekövetkezett súlycsökkenés hívhatja fel a figyelmet a lisztérzékenységre.

Fontos, hogy felfigyeljünk a kezdeti jelekre, a kezeletlen lisztérzékenység ugyanis idővel súlyosabb egészségi problémákhoz vezethet, meddőséget, vagy daganatok kialakulását is okozhatja.

A gluténérzékenység más tünetei és jelei:

  • ízületi fájdalom és merevség
  • fáradékonyság
  • bőrbetegségek
  • görcsrohamok
  • a kezek és a lábak zsibbadása, bizsergése
  • gyenge csontozat
  • elszíneződött fogak, elvékonyodott vagy hiányos fogzománc
  • afták (fekélyek) a szájüregben
  • rendszertelen menstruáció
  • termékenységi problémák, meddőség, vetélés
  • a tápanyag felszívódási zavarok miatt alultápláltság alakulhat ki, és hiánybetegségek, például vashiányos vérszegénység

A gyerekeknél más tünetek is felhívhatják a figyelmet a betegségre: a korhoz képest gyengébb fizikum, kései pubertás, fáradékonyság, ingerlékenység, súlycsökkenés, hasfájás, hányás, gyakori hasmenés vagy székrekedés, halvány, zsírosan csillogó széklet.

 

A tünetek súlyosságát befolyásolja, hogy mely életkorban kezdtünk glutént enni, mennyi glutént tartalmaz az étrendünk, vagy, hogy mennyire súlyos a vékonybél károsodása. De az is előfordulhat, hogy semmilyen tünetet nem tapasztalunk, miközben hosszú távon megnő a szövődmények kockázata.

Ha azt gyanítod, hogy lisztérzékeny vagy, mielőbb fordulj orvoshoz!

Minél később kezdődik a kezelés, annál valószínűbben alakulnak ki súlyos komplikációk. De addig ne hagyj fel a gluténtartalmú táplálkozással, míg fel nem állítják fel a diagnózist, mert téves vizsgálati eredményre vezethet.

Hogyan kezelhető a lisztérzékenység?

A lisztérzékenységnek egyetlen gyógymódja van: ha kizársz minden gluténtartalmú élelmiszert az étrendedből, és csak gluténmentes ételeket, élelmiszereket fogyasztasz. Így a vékonybél végre elkezdhet regenerálódni, és a tápanyagok felszívódása sem fog többé zavart szenvedni.

A cikk folytatása: Három gluténmentes liszt, amelyek még egészségesek is

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.