A megfelelő mennyiségű rost fogyasztás előnye

Az élelmi rostok között megkülönböztetünk vízoldékony és nem vízoldékony rostokat. Az előbbibe tartoznak például a pektinek, az utóbbiba a cellulózok. Táplálkozásunkban mindkettő szerepe fontos, hiszen mind a bélhámsejtek megfelelő védelme, mind a káros anyagok megkötése elengedhetetlen a béltraktusban. Emellett az említett rostok a teltségérzés fenntartásában, a vércukorszint egyensúlyban tartásában, a koleszterin megkötésében, a hasznos bélbaktériumok szaporodási felületének biztosításában, valamint a bélrenyheség visszaszorításában és a megfelelő anyagcsere kialakításában is részt vesznek.

Napi 30-40 gramm rostra lenne szükségünk naponta, melynek jó ha a felét fogyasztjuk, pedig nemcsak egészségünk védelméhez, de az elhízás elkerüléséhez is nagyon fontosak. Szervezetünkben a rost nagy mennyiségű folyadékot köt meg, ezért sokáig fenntartja a jóllakottság érzetét, lassabban szívódnak fel a szénhidrátok, ezáltal a vércukorszintünk is kiegyenlített lesz és nem tőrnek ránk evési rohamok. Tehát még a fogyókúránkat is elősegíti. A rostok kellő hasznosulását úgy érhetjük el, ha minimum napi 2-2,5 liter folyadékot iszunk fogyasztásuk mellett.

Ha rostban gazdag étkezésre gondolunk, elsősorban a teljes kiőrlésű gabonákból, búzából készült pékáruk jutnak eszünkbe, pedig léteznek más magas rosttartalmú gluténmentes alapanyagok, mint például a köles, hajdina, cirok, barnarizs-liszt vagy más maglisztek, illetve zab, alma, cukornád, és bambuszrost, melyekkel a rosttartalom növelhető. Az is jó megoldás lehet, ha a korábban bevált, de alacsony rosttartalmú összetevőket tartalmazó recepthez útifűmaghéjat, vagy a fent említett rostokból adunk. Használhatjuk őket még kenyerekhez, pékárukhoz, süteményekhez, sűrítésre egyaránt.

Nagyon fontosak a hüvelyesek, a brokkoli és a káposztafélék is, melyeknek ugyancsak magas a rosttartalma. Ne feledkezzünk még el az olajos magvakról sem, melyek a rost mellett értékes telítetlen zsírsavakat is tartalmaznak, amik gyulladáscsökkentőek és jó hatással vannak a bél nyálkahártyájára. Kevéssé ismert, szintén gluténmentes, kiemelkedő ásványi anyag források még quinoa, az amarant és a chiamag, mely jól passzol mindenféle gyümölcshöz, növényi tejekhez, joghurtokhoz, de saláták mellé is tálalhatjuk, vagy lisztjükkel sűríthetjük ételeinket.

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.