Így készíts házilag probiotikus ételt fermentálással, amely javítja az emésztést is

Amikor úgy érzed, hogy valami nincs rendben a pocakodban, akkor  javasolt segítségül hívni a probiotikumokat. Az emésztési zavarok, hasmenés, székrekedés, puffadás, fokozott gázképződés, gyomorfájás, hányinger hátterében a bélflóra egyensúlyának felborulása is állhat. Ezen segíthetnek a probiotikumok!

Probiotikumokat házilag is tudsz készíteni egyszerűen, pontosabban probiotikus ételeket, melyekkel ugyanolyan hatásosan támogathatod bélflórád egészségét.

Mitől borulhat fel a bélflóra egyensúlya?

Bélrendszeri betegségektől és fertőzéstől, antibiotikum szedésétől, stressz hatására. Ezek mind a jótékony baktériumok számának csökkenését okozhatják, amivel párhuzamosan elszaporodhatnak a káros baktériumok a bélben, melyek a panaszokat eredményezik. A probiotikumok mind a helyreállításban, mind a megelőzésben hasznos segítőtársaink.

Miért hasznos az egészségünknek a probiotikumok fogyasztása?

  • Elősegítik a bélflóra megfelelő összetételének fennmaradását, azaz a hasznos baktériumok számának és összetételének fenntartását, miközben megfékezik a káros baktériumok elszaporodását.
  • Gátolhatják a hasmenés kialakulását, illetve megszüntethetik.
  • Jó hatással lehetnek mentális egészségünkre erős stressz, lehangoltság, depresszió esetén.
  • Enyhíthetnek az ekcéma, a Crohn-betegség, a bélrendszeri gyulladásos betegségek és az allergiás panaszok súlyosságán.
  • Segíthetnek csökkenteni a káros koleszterinszintet.
  • Támogatják immunrendszerünk egészséges működését.
  • Csökkenthetik a zsírok felszívódását, és fokozhatják a jóllakottságérzést, így a fogyásban is segíthetnek.

Hogyan készíts házilag probiotikus ételt?

Ennek legegyszerűbb módja a fermentálás, azaz erjesztés. Az erjesztés valójában egy régi, jól bevált tartósítási módszer. Te is ezt teszed, amikor uborkát kovászolsz, de a készen kapható kombucha is ilyen erjesztett élelmiszer, egészen pontosan tea.

Lássunk, néhány házilag erjesztett, probiotikumban gazdag egészséges finomságot!

Kovászos uborka

Hozzávalók:

2 kg kovászolni való uborka

4-5 gerezd fokhagyma

1 csokor kapor

4-5 evőkanál só

egy nagyobb szelet kenyér

plusz egy gézdarab, és egy 5 literes alaposan kimosott dunsztosüveg

 Kovászos uborka házilag készítve

Elkészítése:

Az uborkákat nagyon alaposan megmossuk, a két végüket levágjuk, keresztben kissé bevágjuk, majd szép sűrűn belenyomkodjuk az üvegbe. Rátesszük a kaprot, fokhagymagerezdeket, gézbe csomagolt kenyeret. Kevés vízben feloldjuk a sót, és ráöntjük, majd felöntjük az egész üveget vízzel. Rátesszük a fedőt, de nem zárjuk le, hogy savanyodás közben kifolyhasson a gázoktól kitágult leve. A kovászos uborkát  meleg, napos helyen érleljük 3-4 napig, aztán kidobjuk belőle a kenyeret, fokhagymát és a kaprot, majd irány a hűtő. Érdemes a levét is kortyolgatni, ha nem érzékeny rá a gyomrunk.

 

Savanyú káposzta

Hozzávalók:

egy nagy fejes káposzta

5 evőkanál só

egy kávéskanál őrölt kömény

4-5 babérlevél

egy nagy szelet kenyér (gézbe kötve)

5 literes dunsztosüveg

 

Elkészítése:

A káposztát lereszeljük, vagy vékony csíkokra vágjuk. Jól megtömjük vele a dunsztosüveget. Megszórjuk a sóval, köménnyel, beletesszük a babérleveleket, és végül a tetejére tesszük a gézbe kötött kenyeret. Erjesztés közben folyik a leve, ezért nem zárjuk le szorosan az üveg tetejét. Három-négy nap múlva kész is van, csak ki kell venni a kenyeret belőle, és mehet a hűtőbe.

Probiotikus házi joghurt

Hozzávalók:

tej

egy kapszulányi/ vagy egy tasaknyi joghurt kultúra

egy tiszta üveg

 

Elkészítése:

Az egy kapszulányi vagy tasaknyi joghurtkultúrához szükséges mennyiségű tejet melegítsük fel 80 fokra, majd hűtsük vissza 45 fokra. Ezen a hőfokon keverjük bele alaposan a joghurtkultúrát. Tartsuk a hőfokot 4 órán keresztül. Csak így tudnak a baktériumok kellően elszaporodni. Ehhez használhatunk termoszt, de tehetjük a sütőbe vagy száraz dunsztba is. Ezután mehet a hűtőbe. Még 5-6 óra kell, hogy igazi joghurttá alakuljon. Hűtőben tárolva két hétig őrzi meg a minőségét.

Készítsd el saját házi probiotikus élelmiszered, és élvezd áldásos hatásait!

 

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.