Tegyél te is az egész napos ülés ellen!

Régebben is zajlottak tanulmányok az ülőmunka egészségügyi hatásainak felmérését illetően, melyek egyöntetűen kimutatták az egész napos ülés egészségkárosító hatásait. Míg ezek a vizsgálati alanyok személyes beszámolóin alapultak (megkérdezték az embereket, hány órát töltenek ülve egy nap), a Columbia University Medical Center kutatócsoportja, Keith Diaz vezetésével legújabb kutatásuk során ennél már lényegesen pontosabb adatokkal dolgozott.

Felmérésükön közel 8000, 45 éven felüli vizsgálati alany vett részt, akiknél egy aprócska készülék viselésével pontosan mérhető volt, napi hány órát töltenek ülő helyzetben és ezt milyen gyakran szakítja meg valamilyen testmozgás. A résztvevők átlagosan 11-12 órát töltöttek ülő testhelyzetben egy nap, de ennél egy sokkal érdekesebb összefüggésre is felfigyeltek. A 4 éves periódus során, amíg a vizsgálat zajlott, összesen 340 résztvevő hunyt el. Összehasonlítva az elhunytak adatait, a legtöbbet ülő testhelyzetben töltő résztvevőknél kétszer olyan magasnak bizonyult a korai halálozás rizikója, mint a legkevesebbet ülőknél. Ez az eredmény kortól, nemtől, etnikai hovatartozástól, testsúlytól, sőt még a sportolással töltött órák számától is függetlennek bizonyult.

De vajon mi lehet ennek az oka? „Jelen pillanatban úgy gondoljuk, hogy a vércukorháztartás tehető érte felelőssé. Amikor ugyanis ülünk, az izomzatunk legnagyobb része inaktív, nem használja fel a vérben lévő cukrot, a magas vércukorszintnek pedig számos egészségkárosító hatása ismert. A legnagyobb gond talán az, hogyha az ember rendszeresen sportol, úgy gondolja, ezzel eleget tesz egészsége érdekében, de sajnos ennél többre van szükség. Az ülőmunka félóránkénti megszakítása egy pár perces mozgással lehet a kulcs.”-nyilatkozta Diaz.

„Még nem tudjuk, mi az ideális megoldás erre a problémára, de annyi már bizonyos, hogy a testsúlycsökkentési stratégiákhoz hasonlóan a mozgásunk folyamatos monitorozására lesz szükség egy ideális megoldás kifejlesztéséhez.” – nyilatkozta Dr. David Alter, a University of Toronto egyik adjunktusa.

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.