Miért jó, ha kevesebb húst eszünk? A húsmentes táplálkozás előnyei!

Húsmentesen étkezni nagy kihívás annak, akinek eddig a hús a mindennapi étkezés része volt. Ha húsevő vagy, nem is kell elhagyni a húst az étrendedből, de az egészséged érdekében érdemes csökkenteni a fogyasztását heti 3-4 alkalomra. A húsfogyasztás csökkentésével jót teszel az egészségednek, de még a bolygónak is. Elmondjuk, miért!

húsmentes étkezés

A növényi alapú étrend középpontjában a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, gabonák és magvak állnak, melyek a húsoktól teljesen eltérő tápanyagokat tartalmaznak. A növényi élelmiszerek biztosítják azokat a szükséges rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, melyek nélkülözhetetlenek a test egészséges működéséhez. Bár a húsok értékes fehérjeforrások, növények nélkül nem tudnak megfelelő tápanyagokat biztosítani számunkra. Viszont köztudott róluk, hogy az állati zsírok, zsíros húsok és a vörös húsok kifejezetten egészségtelenek, fokozzák a keringési betegségek, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, és még a daganatos betegségek kockázatát is.

Őseink étrendje és napjaink étrendje

Őseink valaha nyers bogyókat és gyümölcsöket fogyasztottak, tojást és némi állati eredetű táplálékot. Mindezek tökéletes élelemforrást jelentettek számukra fehérje-, vitamin-, ásványi anyag-, és rosttartalmuknál fogva. A mai civilizációs betegségek, melyeket a rostszegény, nehéz, zsíros táplálkozás, mozgásszegény életmód –okoznak, előttük ismeretlenek voltak.

Ma a családok többségénél is természetes, hogy hús is kerül az asztalra, a gyermekek is ilyen táplálkozási szokások mellett nőnek fel. Ám egyre többen döntenek úgy, még akkor is, ha már hozzászoktak a húsfogyasztáshoz, hogy egészségi okokból, meggyőződésből, vagy hirtelen fellépő hús elleni undorból hátat fordítanak az állati eredetű fehérjének, és „növényevők” lesznek. Ezt az életmódváltást azonban nagyon körültekintően kell végrehajtani, mert egy sor hiánybetegséget akaszthatunk a nyakunkba.

Legyél vegetáriánus legalább párszor egy héten

A vegetarianizmus ellenzői az alultápláltságra hívják fel a figyelmet, miszerint a vegetáriánusok szervezete nem jut elegendő fehérjéhez, kalciumhoz, vashoz és B12 vitaminhoz, ami vérszegénységet é csontritkulást eredményezhet. Ha valaki úgy szeretne vegetáriánus lenni, hogy máról-holnapra úgy dönt, ezentúl csak salátalevelet fog fogyasztani, az tényleg számolhat ezekkel a következményekkel.

A legszigorúbb életmódú vegánok még állattól származó élelmiszert sem esznek, étrendjükből a tejtermékek, a tojás, de még a méz is hiányzik. E az étrend semmi esetre sem tekinthető kiegyensúlyozottnak, ráadásul a napi bevitt energiamennyiség is rendkívül csekély.

vegán étkezés

A tojást és tejtermékeket is fogyasztók a vegyes növényi étrend – zöldségek, gyümölcsök, gabonák, olajos magvak –mellett már biztosítani tudják a szervezetük számára szükséges esszenciális aminosavakat, vitaminokat és ásványi anyagokat, beleértve a megfelelő mennyiségű kalciumot és vasat is. A tejtermékek közül kiemelkedő szerep jut a sajtoknak, melyek igen magas fehérje- és kalciumtartalommal rendelkeznek.

Az élelmiszerek körültekintő megválogatásával nem kell tartanunk attól, hogy szervezetünk bármiben is hiányt szenved. Heti néhány húsmentes nap beiktatásával egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozhatsz. Ugyanakkor nem szabad túl sok nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, mert fokozott ürítést, ezáltal gyengeséget okozhatnak.

A növényi étrend egészségvédő hatásai

A vegetáriánus étrendnek az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásairól már számtalan tanulmány látta meg a napvilágot. A szív-és érrendszeri betegségek, a daganatos megbetegedések, a vesekövesség, az elhízás, a magas koleszterinszint, a reuma és a székrekedés ritkábban fordul elő ennek az életmódnak köszönhetően. Ez a pozitív hatás akkor is kimutatható, ha nem hagyod el teljesen a húsfogyasztást, hanem csak csökkented, és egészséges húsokra – halakra, szárnyasokra- korlátozod.

A bolygónak is jó, ha kevesebb húst eszel

Nem csak neked, de még a Földnek is jót teszel a húsevés csökkentésével. Ugyanis a nagyipari állattenyésztés az egyik fő okozója az egyik üvegházhatású gáznak, a metánnak a nagymennyiségű kibocsátásáért. Ráadásul a nagyüzemi állattartás rengeteg termőföldet, vizet és energiát használ el.

A bolygó sorsát erőteljesen befolyásolja, mennyi hús kerül az asztalodra, bolygónk állapota pedig gyermekeid, unokáid életét fogja meghatározni.

Kevesebb húsfogyasztással nem csak a saját egészségedre vigyázhatsz, de a környezetet is óvhatod!

A folytatásban: 5 remek fehérje forrás, ha nem szeretnél húst enni

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.